خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

دستورالعمل جدید ثبت سفارش واردات موبایل/ کاهش فرصت رفع تعهد ارزی واردکنندگان به 2 ماه- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 11:42
براساس جزئیات دستورالعمل جدید تهیه شده در دفتر تخصصی وزارت صمت، بانک مرکزی به صورت دو ماه یکبار و به میزان یک ششم سقف واردات هر فرد برای موبایل تخصیص ارز را انجام خواهد داد. در صورتی که واردات به درستی انجام شده باشد امکان ثبت سفارش مجدد وجود دارد.
ثبت،واردكنندگان،سفارش،ماه،ارزي،واردات،تخصيص،بازه،اساس،تعهد،ا ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، تا پیش از این از تاریخ اول فروردین ماه، واردکنندگان موبایل سریعاً به میزانی که به آنها به عنوان سهمیه واردات اعلام شده بود اقدام به ثبت سفارش می‌کردند.
این سهمیه نیز بر اساس رویه که میانگین دو سال واردات است تعیین می‌شود.
به طور مثال اگر برای یک شرکت 100 میلیون دلار امکان واردات در نظر گرفته می‌شد، در اولین روز سال تمام این 100 میلیون را ثبت سفارش می‌کرد.
پس از این اقدام شرکت ها وارد صف تخصیص ارز می‌شوند.
ابلاغ دستورالعمل جدید ثبت سفارش واردکنندگان تلفن همراه/ تخصیص ارز به صورت دو ماه یکبار و به میزان یک ششم سقف واردات هر فرد خواهد بود
براین اساس دولت به صورت دو ماه یکبار و به میزان یک ششم سقف واردات هر فرد تخصیص ارز را انجام دهد.
وی افزود: در صورتی که شرکت روند خود را به درستی طی کرده بود امکان ثبت سفارش و تداوم واردات آن فراهم خواهد شد در غیر این صورت و در صورت تخلف امکان تعلیق واردات وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه با طرح جدید که به زودی اجرایی خواهد شد گفت: دیگر چنین اتفاقاتی را شاهد نخواهیم بود، همیشه به همان میزان 4 میلیارد دلاری که تاکنون واردات داشتیم نیز کالا وارد کشور خواهد شد، به این ترتیب شاهد کمبود کالا در بازار نخواهیم بود.