خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ماهان آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی / ارمغان بهار در باغ شازده

مهر | استان‌ها | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 11:18
کرمان – باغ شازده ماهان به عنوان اثر ثبت جهانی یکی از زیباترین باغ‌های ایرانی است که در ایام نوروز میزبان خیل مسافران نوروزی می‌شود.
باغ،كرمان،گردشگري،زيبايي،آب،شهر،شازده،قرار،ماهان،ورودي،مسافر ...

خلاصه خبر

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: باغ شاهزاده یکی از جاذبه‌های اصلی گردشگری در استان کرمان محسوب می‌شود و یکی از هفت اثر ثبت جهانی در این استان است که هر ساله مورد توجه مسافران نوروزی قرار می‌گیرد.
باغ شهر ماهان در نزدیکی شهر کرمان قرار گرفته و در کنار باغ شازده، این شهر نیز به عنوان یکی از باغ شهرهای زیبای استان کرمان دارای پتانسیل‌های گردشگری از جمله مجموعه شاه نعمت الله، شتر گلو، تیگران و باغ‌های مملو از شکوفه می‌باشد.
این باغ در حدود چهار کیلومتری شهر ماهان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و در اواخر دوره قاجاریه ساخته شده است؛ طی ماه‌های اخیر نیز کارهای بهسازی و نورپردازی باغ برای ایجاد فضای مرفه برای مسافران در آن انجام شده است.
این باغ در دل کویر کرمان و در حومه باغ شهر گردشگری ماهان قرار گرفته و تلفیقی از گل و درخت و آب در این بنای تاریخی فضایی را ساخته است که هر بیننده را محصور می‌کند.
منبع آب سرشار این باغ از قنات معروف تیگران است که از دامنه‌های کوه‌های جوپار سرچشمه گرفته است و با طی مسافتی زیاد از بالای باغ وارد شده و با استفاده از شیب ۴.۶ درجه‌ای زمین آب مورد نیاز باغ را تأمین می‌کند.
نگاهی به معماری باغ
نکته قابل توجه در خصوص این باغ قرار گرفتن باغ شازده در مسیر گردشگری کرمان است که شامل ارگ بم، ارگ راین، کویر لوت، باغ شازده و در نهایت شهر کرمان که مرکز بناهای تاریخی این استان است می‌شود.
آماده پذیرایی از مسافران در باغ شازده هستیم