خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تاکتیک‌های رزمایش با چین و روسیه/صحنه‌گردانی ایران در اقیانوس هند

مهر | سیاسی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 11:17
رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند دارای برخی عملیات‌های جدید و متفاوت بود که با صحنه گردانی و فرماندهی نیروهای مسلح ایران با موفقیت انجام شد.
دريايي،رزمايش،ايران،عمليات،روسيه،مركب،چين،نيروي،اسلامي،اقيان ...

خلاصه خبر

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی به صورت سه جانبه در چهارمین سال متوالی به میزبانی جمهوری اسلامی ایران با شرکت و همکاری تنگاتنگ یک فروند ناوشکن چینی به نام «نانینگ»، دو فروند شناور روسی شامل ناوشکن «گورشکوف» و شناور پشتیبانی «کاما» و ۷ فروند از شناورهای رزمی و پشتیبانی نیروی دریایی ارتش و سپاه شامل ناوشکن‌های سهند، جماران، بایندر و ناوهای بهرگان و نایبند و ناوهای موشک‌انداز زره، سیرجان و دلوار و همچنین شناور شهید ناظری، ناو شهید محمودی و شناورهای تندرو و همچنین ناوگروه چین شامل ناوشکن نانینگ و ناوگروه روسیه شامل آدمیرال گورشکوف و شناور پشتیبانی کاما حضور داشتند.
همچنین در جریان آن تبادل اطلاعات و مهارت افزایی در حوزه امداد و نجات دریایی، انواع تمرینات مخابراتی و عملیاتی، تمرین فرماندهی و کنترل و اجرای عملیات آزاد سازی شناور تجاری از دست دزدان دریایی و اجرای عملیات آتش به اهداف هوایی در روز و شب، توسط یگان‌های منتخب نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و یگان‌هایی از کشور چین و روسیه انجام شد.
برای شرکت در رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شدند و آئین استقبال از ناوگروه کشور روسیه متشکل ناوشکن «گورشکوف» و شناور پشتیبانی «کاما» که برای شرکت در رزمایش مرکب دریایی وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شده‌اند، توسط دو فروند شناور از نیروی دریایی سپاه و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد.
در دومین روز از برگزاری رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند یگان‌های شناور سه کشور با عزیمت به محل اجرای مأموریت در شمال اقیانوس هند حرکت کرده بودند، اولین مرحله از تمرینات این رزمایش را به اجرا گذاشتند.
در این مرحله از رزمایش، یگان‌های شناور ایران، چین و روسیه به سر فرماندهی ناوشکن تمام ایرانی جماران و با استفاده از سلاح‌های مختلف به سوی اهداف سطحی از پیش تعیین شده در دریا تیراندازی کردند.
در ادامه، نیروهای عملیات ویژه نیروی دریایی ارتش و سپاه پاسداران و کشورهای چین و روسیه با فرود آمدن از هوا و همچنین نفوذ همزمان از سطح بر روی عرشه کشتی ربوده شده مستقر شدند و دزدان دریایی را دستگیر و سناریوی عملیات آزادسازی کشتی را اجرا کردند.
این سناریوها شامل دستگیری دزدان دریایی مبارزه با حریق ایجاد شده در کشتی که توسط دزدان دریایی برای به تأخیر انداختن عملیات نجات ایجاد شده بود و همچنین مداوای زخمیان و مصدومین حادثه و در نهایت اجرای عملیات یدک شناور تجاری به لنگرگاه امن با موفقیت انجام شد.
اطفا حریق، عملیاتی دیگری بود که در مرحله دیگری از رزمایش مرکب امنیت دریایی شمال اقیانوس هند توسط یگان‌های شناور ایران، چین و روسیه از سطح و یک فروند بالگرد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آسمان این عملیات مهم را تمرین کردند.
۸- رژه یگان‌های شناور شرکت کننده در رزمایش از مقابل ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «جماران»
در رژه پایانی، شناورهای ایرانی متشکل از ناوشکن‌های سهند و جماران، بایندر و ناوهای بهرگان و نایبند و ناوهای موشک‌انداز زره، سیرجان و دلوار و همچنین شناور شهید ناظری، ناو شهید محمودی و شناو ره‌ای تندرو و همچنین ناوگروه چین شامل ناوشکن نانینگ و ناوگروه روسیه شامل آدمیرال گورشکوف و شناور پشتیبانی کاما برگزار شد.
از سوی دیگر ایران در همه رزمایش‌ها اعلام کرده که پیام جمهوری اسلامی صلح و دوستی است و همچنین اراده نیروهای مسلح برای حضور در دریا و تأثیرگذاری مثبت یک تصمیم جدی بوده و خواهد بود و با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران یک کشور اقیانوسی است با بنادر اقیانوسی است نمی‌تواند به اقیانوسی که بر آن مشرف است بی‌تفاوت باشد.