خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تغییر نگاه در توسعه صنعت پتروشیمی به سمت صنایع تکمیلی- اخبار نفت و انرژی - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 10:51
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس گفت: علاوه بر توسعه در حوزه دانش بنیان ها، یک اتفاق خیلی خوبی که در چند سال گذشته مخصوصا با حضور دولت سیزدهم رخ داده، نگاه مثبت و مهربانانه تر صنعت پتروشیمی به صنایع تکمیلی است.
پتروشيمي،صنعت،دانش،كشور،بنيان،صنايع،توسعه،تكميلي،خليج،فارس،ت ...

خلاصه خبر

وی افزود: همچنین رابطه خوبی با کشور سوریه داریم و می توانیم از فسفات آنجا استفاده کنیم؛ معادن پتاسیم خوبی هم در کشور داریم، لذا کودهای مختلف فسفاته و پتاسه و کودهای اینچنینی را می توانیم در کشور تولید کنیم که پایه گوگردی دارند.
وی ادامه داد: بخشی از عدم تولیدمان در صنعت کشاورزی به خاطر نداشتن کود است و این چیزی است که مسئولین وزارت جهاد کشاورزی هم بارها به آن اشاره کرده‌اند که مشکلات کودها یکی از دلایل عدم تولید محصولات مختلف کشاورزی ماست؛ ما در این زمینه مطالعه کردیم که دو واحد 600 هزار تنی، 19 محصول کود می دهد و بازده سرمایه‌گذاری بعضا 50 تا 100 درصدی دارد.
* رشد معنادار دانش‌بنیان‌ها در صنعت پتروشیمی در 10 سال اخیر
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی خلیج فارس خاطرنشان کرد: در نمایشگاه امسال کیش، فقط خود هلدینگ خلیج فارس چیزی قریب به یکهزار میلیارد تومان قرارداد با شرکتهای دانش بنیان داشت و قریب به 500 شرکت دانش بنیان امروز قرارداد جاری دارند و یا قراردادهایی داشتند که خاتمه پیدا کرده است.
وی ادامه داد: یک روزی صنعت پتروشیمی مرز خودش را با صنایع تکمیلی بورس کالا می دانست، یعنی نگاه این بود که پتروشیمی محصولش را در بورس کالا عرضه می کند، هرکه آمد خرید، رقابت خورد یا نخورد، محصول به دست تولید کننده واقعی رسید یا نرسید، بقیه آن خیلی برای پتروشیمی های ما اهمیت ندارد؛ اما نگاه دیگر تفاوت کرده و ما امسال یک ناحیه تقریبا هزار متری و یک ناحیه دو هزار متری را فقط در نمایشگاه کیش اختصاص به واحدهای پایین دستی دادیم و بزرگترین شرکتها و موفق ترین شرکتهای پایین دستی دانش بنیان ارائه دستاورد داشتند.