خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ضرورت تسری توافق‌های ایران و عربستان به حوزه‌های اقتصادی و انرژی

مهر | اقتصادی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 10:35
محمدصادق جوکار گفت: متأسفانه این توافق‌ها به حوزه اقتصادی و انرژی کمتر تسری یافته است به نظر می‌رسد گام دوم این توافق را باید نهادهای اقتصادی برای افزایش همکاری‌ مؤثر بردارند.
كشور،عربستان،همكاري،كشورهاي،منطقه،ايران،توافق،صادرات،گاز،ميد ...

خلاصه خبر

کشورهای عربی به‌ویژه عربستان و امارات در فصل تابستان به‌شدت به گاز نیاز دارند که این موضوع می‌تواند در زمینه صادرات گاز البته اگر مصرف داخلی اجازه دهد، نخستین گام همکاری با کشورهای منطقه خاورمیانه باشد.
برای نمونه در بحث صادرات گاز به پاکستان یکی از موانع اصلی در این پروژه دخالت‌های عربستان بود که با توافق بین دو کشور این همکاری‌ها تداوم بخشیده می‌شود.
در بسیاری از موارد عربستان تنها برای اینکه جلو نفوذ ایران در کشورهای منطقه را بگیرد برخی اختلال‌زایی‌ها را انجام و رفتارها و پیشنهادهای مالی و سرمایه‌گذاری را به دیگر کشورهای منطقه می‌داد، برای نمونه پیشنهاد صادرات برق به عراق و تأمین مالی احداث ۷۰۰ کیلومتر از خط لوله تاپی از این پیشنهادها بود.
جوکار مزیت بعدی همکاری و توافق تهران و ریاض را سرمایه‌گذاری عربستان و دیگر کشورهای عربی در حوزه بالادست و پایین‌دست صنعت نفت و دیگر حوزه‌ها دانست و اظهار کرد: هرچه تنش سیاسی در منطقه کمتر شود نیز ایران می‌تواند حتی در زمینه توانمندی‌های هسته‌ای خود نیز در همه بخش‌ها به این کشورها صادرات داشته باشد.