خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پازل اخراج آمریکایی ها از منطقه چگونه تکمیل می شود؟- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 10:20
یک تحلیلگر برجسته عرب با اشاره به تحولات اخیر در منطقه به ویژه توافق ایران و عربستان، به تلاش های طرف هایی چون روسیه برای همگرایی بین آنکارا و دمشق و تاثیر این تحولات بر از بین رفتن نفوذ آمریکا در منطقه پرداخت.
سوريه،تركيه،اردوغان،بشار،اسد،پوتين،روسيه،جمهوري،رئيس،دولت،سو ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «عبدالباری عطوان» سردبیر روزنامه رای‌الیوم و تحلیلگر برجسته جهان عرب در مقاله جدید خود به نشستی که اخیرا بین «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه و «ولادیمیر پوتین» همتای روسی وی برگزار شد اشاره کرده و نوشت، بزرگترین غایب در جلسه روسای جمهور روسیه و سوریه، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه بود؛ چرا که نتایج این نشست ممکن است برای اردوغان و حزبش جهت ادامه حضور در عرصه قدرت یا خروج از آن تعیین کننده باشد.
احزاب مخالف اردوغان در پیامی رسمی به بشار اسد تعهد دادند که در صورت پیروزی در انتخابات، نیروهای ترکیه را به طور کامل از سوریه بیرون کشیده و آوارگان سوری را به کشور خود برمی‌گردانند.
این تحلیلگر عرب زبان ادامه داد، بشار اسد کاملا حق دارد که خروج کامل ترکیه از سوریه و ارائه تضمین‌های جدی در این زمینه را به عنوان پیش‌شرط هرگونه دیدار با اردوغان مطرح کند؛ چرا که منافع سوریه و وحدت اراضی آن از هر ملاحظه دیگری برای بشار اسد بالاتر است.
در ادامه این یادداشت آمده است، به همین دلیل بشار اسد همه نشست‌ها با ترکیه را به پرونده‌های امنیتی محدود کرده و حاکمیت سوریه بر همه اراضی خود را مقدم بر هر ملاحظه دیگری می‌داند.
وی در ادامه اعلام کرد، همه بیانیه‌ها‌ی رسمی که بعد از پایان نشست ولادیمیر پوتین و بشار اسد صادر شد، کلی بود و به ماهیت مناسبات دیپلماتیک میان دو طرف مربوط می‌شد.
شاید این اجلاس بتواند زمینه‌ای برای دیدار بین بشار اسد و اردوغان باشد و بدین ترتیب حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه مورد هدف قرار بگیرد.