خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نگاهی به کتابی که «موقعیت مهدی» از آن ساخته شد/ فرمانده ای که تا آخرین لحظه با شهید باکری ماند- اخبار فرهنگ حماسه و مقاومت - اخبار فرهنگی تسنیم

تسنیم | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 09:19
با گذشت 4 دهه از آغاز دفاع مقدس، این حماسه 8 ساله هنوز هم سرشار از ناگفته ها است که بسیاری از آنها مبنای ساخت فیلم شده که یکی از معروف ترین آنها "موقعیت مهدی" است.
كتاب،عاشورا،عمليات،مهدي،جنگ،حضور،لشكر،تيپ،سپاه،جبهه،باكري،جم ...

خلاصه خبر

به همین سبب پس از اتمام عملیات بیت‌المقدس و ضرورت ادامه تنبیه متجاوز، فرماندهان سپاه تصمیم گرفتند که برای تأمین امکانات مورد نیاز یگان‌های رزم، استان‌ها را درگیر پشتیبانی تیپ‌های تشکیل‌شده کنند.
پیش از عملیات «محرم» و همزمان با گسترش و توسعه‌ سازمان رزم سپاه، تیپ عاشورا به لشکر 31 عاشورا ارتقا پیدا کرد و تا پایان جنگ در عملیات‌های بسیاری حضور داشت.
_آقا جمشید،‌ تو تنها فرمانده گردانی که برای من مانده‌ای‌.
انقلاب اسلامی که در 22 بهمن 1357 به پیروزی رسید، فعالیت‌هایش را در مساجد عمق بخشید و جذب «سپاه توحیدی» شد.
پیش از شروع جنگ تحمیلی وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد و در بخش روابط عمومی آن مشغول به‌کار شد.
نخستین‌‌بار شانزدهم شهریور 1360 به جبهه سوسنگرد رفت و در عملیات «شهید مدنی» ‌شرکت کرد.
سال‌ها حضور او در خطوط مقدم نبرد علیه ارتش صدام، باعث شد حوادث حساس و ماجراهای شگفتی را از سر بگذراند که ماحصل آن، حالا خاطرات خاص و خواندنی به یاد مانده از سال‌های جنگ، دفاع و حماسه است.
در عملیات بزرگ «بدر» فرماندهی‌ گردان سیدالشهدای لشکر عاشورا را بر عهده داشت و تنها فرمانده گردانی بود که آن‌سوی ‌دجله تا لحظه شهادت سردار شهید مهدی باکری کنارش ماند.
ویژگی منحصر‌ به‌ فرد کتاب «با تو می‌مانم»، روایت آخرین نبرد سردار رشید اسلام، ‌«مهدی باکری» حین عملیات بدر در اسفند 1363 داخل خاک عراق است که «جمشید نظمی» با تمام جزئیاتش به چشم دیده و آنجا حضور داشته و در لحظات پایانی زندگی فرمانده بی‌بدیل لشکر 31 عاشورا در کنارش قرار داده است.