خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 05 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نخستین سفر پوتین به منطقه دونباس/ عدم علاقه آمریکا به حفظ حاکمیت اوکراین- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 09:19
بی تفاوتی واشنگتن به سرنوشت اوکراینی ها و روس ها، امیدواری زلنسکی برای دریافت محموله های جدید کمک نظامی غرب، تمدید توافقنامه صادرات غلات برای 60 روز دیگر و خطر ایجاد شکاف در ناتو بر سر تامین تسلیحاتی کی یف، از مهمترین رویدادها پیرامون جنگ هستند.
اوكراين،روسيه،تمديد،توافقنامه،نظامي،روز،سازمان،غلات،جمهوري،ر ...

خلاصه خبر

به عقیده این سیاستمدار، ادامه درگیری نظامی در اوکراین منافع ملی آمریکا را تامین نمی کند و واشنگتن باید، برخلاف خط مشی کنونی کاخ سفید، به دنبال برقراری صلح بین کی‌یف و مسکو باشد.
به عقیده مفسر این نشریه، واشنگتن پیش از این نیز در طول تاریخ بدون توجه به منافع متحدانش، جهت گیری سیاسی خود را تغییر داده و بر اساس فرمول «یا با ما یا علیه ما» عمل کرده است که نمونه بارز این سیاست در رابطه با عراق اتفاق افتاد.
در بیانیه کرملین آمده است: "رئیس جمهور به گزارشاتی از سوی والری گراسیموف، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه و تعدادی دیگر از مقامات نظامی گوش داد".
از جمله نتایج این نشست آن است که بسته های کمک دفاعی جدیدی از طرف دوستان ما در راه است: از سوی کانادا، آلمان، فرانسه، دانمارک، استونی.
دولت سوئد نیز تصمیم گرفته تا هشت دستگاه توپخانه خودکششی آرچر (Archer) را به اوکراین ارسال کند.
جمهوری استونی نیز به نوبه خود مجموعه ای از سلاح ها و تجهیزات تک تیراندازی را به ارتش اوکراین اهدا خواهد کرد.
وزارت دفاع اوکراین تدارکات دفاعی را بر اساس استانداردهای ناتو انجام خواهد داد
دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد که این وزارتخانه با یک شرکت نروژی در زمینه تدارکات دفاعی بر اساس استانداردهای ناتو ، توافقنامه همکاری امضا کرده است.
در بیانیه منتشره در این باره آمده است: «آژانس تدارکات دفاعی وزارت دفاع اوکراین و آژانس تامین لجستیکی نروژ (NDMA) توافقنامه‌ای امضا کردند که بر اساس آن طرف اوکراینی کمک روش‌ شناختی در سازمان‌دهی خریدهای لجستیکی برای توسعه قابلیت‌های دفاع ترکیبی نیروهای مسلح اوکراین را دریافت خواهد کرد.»
طبق اطلاعات وزارت دفاع اوکراین، این توافقنامه به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت و این فرصت را به متخصصان اوکراینی می دهد تا استانداردها و پروتکل های کشورهای عضو ناتو در زمینه تدارکات دفاعی را مطالعه و سپس اجرا کنند.ر تامین مالی این قرارداد، توسط طرف نروژی انجام خواهد شد.
پیش از این، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین گفته بود که کی‌یف مذاکراتی را با اسلو در مورد مأموریت های آموزشی برای خلبانان نیروهای مسلح اوکراین آغاز کرده است.
به گفته وی، در دیدار با بیورن آریلد گرام، وزیر دفاع نروژ، طرفین در مورد اقدامات تکمیلی به منظور ارائه کمک های نظامی لازم به ارتش اوکراین گفتگو کردند.
تجمع مخالفان ارسال سلاح به اوکراین و خروج از ناتو در پاریس
شب گذشته، شنبه، تجمعی در مرکز شهر پاریس علیه ارسال سلاح به اوکراین و همچنین برای خروج فرانسه از ناتو و اتحادیه اروپا برگزار شد.
پولیتیکو: کمبود مهمات برای اوکراین مکن است منجر به ایجاد شکاف در ناتو شود
روزنامه "پولیتیکو" در تحلیلی که روز شنبه منتشر شد، نوشت که کمبود مهمات ذخیره شده کشورهای عضو ناتو و همچنین مشکلات در روند تولید تسلیحات برای اوکراین می تواند منجر به ایجاد شکاف در ائتلاف آتلانتیک شمالی شود.
به نوشته این نشریه، کشورهای عضو ائتلاف نگران ذخایر مهمات تسلیحاتی خود هستند، در حالی که مقامات کی‌یف دائماً به لزوم دریافت تسلیحات مضاعف از سوی متحدان غربی خود اصرار دارند.
در این تحلیل آمده است: «بدین ترتیب، این خطر وجود دارد که همه متحدان ناتو نتوانند به وعده های خود برای مشارکت در طرح های جدید تامین تسلیحاتی کی‌یف عمل نکنند.»
به نوشته پولیتیکو، برای حل این مشکل، بلوک نظامی ناتو باید تک تک اعضای خود را متقاعد کند که هزینه های دفاعی را افزایش داده و منابع لازم را تامین کنند.
چند روز قبل نیز روزنامه پولیتیکو نوشت که ایالات متحده اصرار دارد که نیروهای مسلح اوکراین در مصرف گلوله های توپخانه صرفه جویی کرده و به سمت آتش هدفمند روی آورند.
بن هاجز، فرمانده سابق نیروهای ناتو در اروپا اعتراف کرد که مصرف گلوله‌های توپخانه بسیار سریع است.