خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

با افتتاح فاز 2 پالایشگاه آبادان ظرفیت تولید بنزین در این پالایشگاه به 16 میلیون لیتر در روز می رسد- اخبار خوزستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 09:18
فاز دو پالایشگاه آبادان به زودی به بهره برداری می رسد و درنتیجه میزان تولید بنزین در پالایشگاه آبادان به 16 میلیون لیتر در روز می رسد و به همین میزان نیز گازوئیل تولید خواهد شد.
طرح،پالايشگاه،نفت،توليد،فاز،بشكه،ظرفيت،شركت،آبادان،ليتر،احمد ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از آبادان، در روزهای اخیر خبر افتتاح فاز 2 پالایشگاه آبادان توسط وزیر نفت اعلام شد.
جواد اوجی با بیان اینکه در پالایشگاه آبادان فاز 2 باارزش 1.1 میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد، اظهار داشت: این پالایشگاه در شروع دولت سیزدهم 64 درصد پیشرفت داشته است، اما اکنون این پتروپالایشگاه که تولید سوخت بنزین و گازوئیل و تولید محصولات خوراک پتروشیمی‌های آبادان و بندر امام را بر عهده دارد، تکمیل شد.
هم‌چنین با راه‌اندازی این پالایشگاه شاهد کاهش نفت کوره و مازوت خواهیم بود.
فرهاد احمدی مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران نیز در این‌ باره بیان کرد: آغاز پروژه فاز 2 پالایشگاه آبادان شهریور سال 96 بوده و این طرح با سرمایه کلی 2،6 میلیارد یورو تعریف شد.
مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، سپس به محصولات تولیدی واحدهای جدید اشاره کرد و گفت: واحدهایی که در بخش نخست این طرح ساخته‌ شده و به‌زودی افتتاح می‌شوند محصولاتی شامل گاز مایع، نفتا، نفت سفید، گازوئیل، نفت کوره و گوگرد تولید می‌کنند ولی با احداث بخش تکمیلی طرح، واحد بنزین‌سازی نیز فعال‌شده و درمجموع حدود 100 هزار بشکه، معادل 16 میلیون لیتر در روز بنزین تولید خواهد شد و به همین میزان گازوئیل نیز تولید می‌شود.
وی با تأکید بر تنوع نفت خام خوراک این واحد 210 هزار بشکه‌ای که از میادین مختلف نفتی کشور تأمین می‌شود، گفت: تنوع خوراک و اختلاف نوع نفت خام‌ها، شرایط طراحی واحدها را خاص و دشوار می‌کند.
احمدی عنوان کرد: در این پروژه بیش از 102 شرکت داخلی مشارکت داشته و تجهیزات لازم را تولید کرده‌اند.