خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 08 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تعیین جریمه کتمان درآمد براساس اطلاعات دستگاه های کارتخوان/ ضمانت اجرایی رای مالیاتی دیوان عدالت اداری چیست؟- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 08:31
با وجود رای دیوان عدالت اداری مبنی بر درآمدی نبودن کلیه وجوه واریزی به حساب مودیان از طریق دستگاه های کارتخوان رویه سازمان مالیاتی تغییر نکرده و افرادی که اظهارنامه آنها مغایرتی با داده های دستگاه کارتخوان داشته باشد مشمول جریمه کتمان درآمد می شوند.
مالياتي،كارتخوان،سازمان،ديوان،امور،مودي،موديان،ماليات،اعتراض ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، از اواخر سال گذشته بود که با تغییر دولت فرآیند اتصال درستگاه‌های کارتخوان به پرونده مودیان مالیاتی آغاز شد.
سازمان امور مالیاتی در این رابطه به قانون بودجه سال 1400 و همچنین قانون دائمی پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان اشاره می‌کند.
براساس پیش فرض تمامی این موارد نیز به عنوان درآمد مشمول مالیات در نظر گرفته شد و اثبات غیردرآمدی بودن آنها بر عهده مودی قرار گرفت.
به این ترتیب اگر یک مودی در اظهارنامه خود کلیه وجوه واریزی به حساب را لحاظ نکرده باشد و رقم اعلام شده از سوی مودی مغایرتی با اطلاعات کارتخوان داشته باشد، در حسابرسی که از سوی ماموران سازمان مالیاتی به عنوان کتمان درآمد در نظر گرفته شده و مشمول جریمه مالیاتی خواهد شد.
ضمن اینکه در صورتی که مودی نتواند در فرآیند اعتراض، مدارک و اسناد لازم را ارائه کند به دلیل دیرکرد پرداخت مالیات مشمول جریمه خواهد شد.