خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 16 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

انتشار شماره جدید مجله دیپلمات

باشگاه خبرنگاران | سیاسی | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 08:30
دومین شماره فصلنامه «دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با هدف تعامل دوسویه با جامعه دیپلماتیک و سفرای مقیم تهران منتشر شد.
فارسي،ايران،تاجيكستان،عنوان،خارجه،شماره،مركز،امور،رئيس،مشترك ...

خلاصه خبر

اعلام عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای» در سفر رئیس جمهور به سمرقند» و عنوان روی جلد انگلیسی «زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان» می‌باشد.
آیین برادری و همدلی میان ایران و تاجیکستان قدمتی دیرینه دارد و حکایتش به استواری و ماندگاری شعر رودکی، شاعر پارسی گوی بزرگ سده‌های نخستین هجری شمسی برمی‌گردد".
گفتنی است این مجله شامل بخش‌های مختلفی، چون «زیر ذره بین» با محوریت گزارش‌های خبری، «دیپلماسی عالی» با تمرکز بر دیدار‌ها و مناسبات رئیس جمهور و وزیر امور خارجه، «نگاه ویژه» در بردارنده پرونده کشور‌ها و این شماره کشور «تاجیکستان» از جمله یادداشتی تحت عنوان «فراتر از تاریخ؛ هویت مشترک ایران و تاجیکستان فراتر از تاریخ است» به قلم علیرضا حقیقیان مشاور وزیر و مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه و همچنین مصاحبه اختصاصی با سفیر تاجیکستان در تهران، «جانِ جهان» با محوریت ایرانِ جان و معرفی فرهنگ ایران با یادداشتی تحت عنوان «میراث مشترک فارسی زبانان؛ زبان فارسی میراث مشترک و رشته پیوند فارسی زبانان جهان» به قلم دکتر غلامرضا حداد عادل رئیس فرهنگستان علوم و ادبیات فارسی، آداب و رسوم و تمدن ایران زمین، «رویدادستان» در بردارنده مراسم و فعالیت‌های دیپلماتیک نمایندگی‌های خارجی مقیم تهران، «در مسیر ِتهران» حاوی اخبار مربوط به رفت و آمد سفرای نمایندگی‌های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران و «تهرانِ شگفت انگیز» شامل معرفی آثار و اماکن دیدنی تهران به عنوان" کلان شهر الگوی جهان اسلام" است.