خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

صداهای ماندگاری که در سال ۱۴۰۱ برای همیشه خاموش شد

باشگاه خبرنگاران | فرهنگی و هنری | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 08:18
سال ۱۴۰۱ برای هنرمندان موسیقی کشور مصادف با درگذشت برخی از هنرمندان برجسته این عرصه شده است که اسامی این هنرمندان در این گزارش آورده شده است.
موسيقي،جمله،نزد،هنرستان،متولد،هنرمندان،آغاز،ماه،ندايي،مختابا ...

خلاصه خبر

ماه‌های واپسین سال ۱۴۰۱ برای هنرمندان موسیقی کشورمان مصادف با درگذشت برخی از هنرمندان برجسته این عرصه شد ، استاد حسن ناهید، نوازنده تخصصی نی از جمله این هنرمندان فقید استاد حسن ناهید، متولد سال ۱۳۲۲ است که در بهمن ماه ۱۴۰۱ و در ۷۹ سالگی درگذشت.
سیدابوالحسن مختاباد
در این مدت آموزه‌های آوازی و صداسازی را با برادرش سید عبدالحسین مختاباد استمرار داد و سلفژ و تئوری موسیقی را نزد محسن الهامیان و نواختن سه تار را هم برای مدتی کوتاه نزد حمید سکوتی، رضا موسوی‌زاده، پیمان سلطانی و بهداد بابایی آموخت.
داود جعفری امید؛ پیشکسوت ویلنسل
داود جعفری امید، موسیقیدان و نوازنده پیشکسوت ویلنسل، ۲۰ آذرماه ۱۴۰۱ وفات یافت وی در سال ۱۳۰۸ در تهران متولد شد و پس از پایان تحصیلات ابتدایی وارد دبیرستان رازی شد، اما در سال دوم دبیرستان، با تشویق علی‌محمد خادم میثاق که از دوستان پدرش بود به هنرستان عالی موسیقی راه یافت.
او با ارکستر‌هایی نظیر «باربد»، «نکیسا» و ارکستر‌های بزرگ رادیو و تلویزیون همکاری داشت.
امیرحسین ندایی، آهنگساز
امیرحسین ندایی مدرس دانشگاه، فیلمساز، مجری تلوزیون و آهنگساز نیز در ۲۲ مهر ماه و در منزلش براثر ایست قلبی در گذشت.
او کهدکترای پژوهش هنر از دانشگاه تربیت مدرس داشت، تدریس را در دانشگاه از ۱۳۷۹ در رشته‌های سینما، تئاتر، گرافیک، انیمیشن آغاز کرده بود.
اسفندیار قره‌باغی خواننده و آهنگساز ایرانی متولد اول بهمن ۱۳۲۲ که پیش از انقلاب در اکستر اپرای تهران سولیست باس حضور داشت، نخستین خواننده سرود‌های انقلابی «آمریکا، آمریکا، ننگ به نیرنگ تو» بود که در ۱۷ آذر ۱۴۰۱ بدرود حیات گفت.
همچنین وی سال‌ها در هنرستان هنر‌های زیبای میرک و موسیقی تبریز به تدریس رشته و دروس موسیقی پرداخته بود.
خلیفه شاهمیر بلوچ مالداری نیز شانزدهم اسفند ماه در مکران دار فانی را وداع گفت.
وی یکی از چهره‌های سرشناس فرهنگ و هنر بلوچ در مکُّران و اطراف چابهار بود.