خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مسجدی تاریخی که کاندیدای ثبت جهانی است/جریان حیات در قنات مون

مهر | استان‌ها | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 06:59
اردستان-مساجد تاریخی، قنات‌ها و ابنیه تاریخی خشی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان اردستان است که گردشگران را به خود جذب می‌کند و مسجد جامع ۸۰۰ ساله از جمله این ظرفیت ها است.
اردستان،مسجد،زواره،شهرستان،تاريخي،قنات،جامع،مساجد،گردشگران،ق ...

خلاصه خبر

بناهای تاریخی شهرستان اردستان از جمله مساجد جامع اردستان و زواره، مسجد خسرو اردستان، قنات دوطبقه محله مون، کاخ سرهنگ آباد و غیره ریشه در تاریخ کهن این شهرستان دارد و از روزگاران بسیار دور در این شهرستان برجای مانده که هرساله مورد بازدید تعداد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرند.
به طور کلی مساجد جامع نقاط مختلف کشور از بزرگترین و زیباترین مساجد هر شهرستانی هستند و این موضوع در مورد مساجد جامع اردستان و زواره نیز وجود دارد چراکه مساجد جامع اردستان و زواره هردو از مساجد چهار ایوانی و جزو آثار ملی هستند.
مسجد جامع اردستان؛ کاندیدای ثبت جهانی
قنات دوطبقه اردستان؛ عجیب‌ترین سازه قناتی دنیا
قنات یکی از ابداع‌های مهم ایرانیان است که از آن برای انتقال آب از سرچشمه به مناطق مختلف استفاده می‌شود؛ قنات ۲ طبقه اردستان که تنها قنات ۲ طبقه جهان بوده در یکی از محلات اردستان به نام محله مون واقع شده است.
کاخ سرهنگ‌آباد زواره اردستان برجای مانده از دوران قاجار
مسجد پامنار زواره
مسجد پامنار زواره یکی دیگر از بناهای ارزشمند زمان در شهرستان اردستان و شهر زواره است که قدمت این مکان به دوره سلجوقیان و اواخر قرن ۱۱ میلادی بر می‌گردد.
قلعه سنگ‌بست زواره
یکی دیگر از زیباترین آثار تاریخی شهرستان اردستان در زواره، قلعه سنگ بست زواره است که بعد قلعه الموت قزوین، بزرگ‌ترین قلعه کشور محسوب می‌شود و قدمت این اثر تاریخی نیز به دوران سلجوقیان بر می‌گردد.