خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

نکات ایمنی مهم در استفاده از مواد شوینده در خانه‌تکانی

مشرق | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 02:28
سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در نظافت و شست‌وشوی منازل استفاده نابه‌جا و ناآگاهانه از مواد شوینده و پاک‌کننده‌های شیمیایی خطرات جبران ناپذیری وجود دارد.
مواد،شوينده،شيميايي،مسموميت،تهذيبي،بخارات،سفيدكننده،ماسك،نظا ...

خلاصه خبر

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قم ابراز داشت: در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان ماسک استفاده شود و باید توجه داشت ماسک تنفسی معمولی هیچ‌گاه جلو بخارات متصاعد شده از شوینده‌ها و مواد شیمیایی را نمی‌تواند بگیرد و نباید به صرف داشتن، ماسک خود را در معرض استنشاق بخارات مواد شیمیایی مانند مخلوط کردن مواد شیمیایی و شوینده‌های خانگی مانند جوهرنمک قرار داد.
وی تأکید کرد: به دلیل اینکه مواد جرم‌بر و لوله‌بازکن، مواد سفیدکننده و لکه وایتکس بسیار خطرناک هستند و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و خفه‌کننده است برخی افراد که از این خطر اطلاعی ندارند تصور می‌کنند با اختلاط مواد سفیدکننده و جرم‌گیر اثرات پاک‌کنندگی آن را افزایش می‌دهند این در حالی است که گاز خطرناک حاصل از این ترکیب به مسمومیت تنفسی شدید و حتی صدمات برگشت‌ناپذیر در ریه منجر می‌شود؛ بنابراین به‌هیچ‌عنوان انواع ترکیبات و پودرها و مواد مایع شوینده جرم‌گیر و سفیدکننده نباید با هم مخلوط شوند.