خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

چگونه رهبرانقلاب در سال ۱۴۰۱ از تهدیدها فرصت ساختند؟ / روزنامه اصلاح‌طلب: گفتگو با عربستان بی‌فایده است!

مشرق | سیاسی، برگزیده | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 00:42
شکست جنگ ترکیبی فراگیر علیه ایران با بسیج همه ظرفیتهای ممکن درآشوبهای اخیر و نیزراهپیمایی ۲۲بهمن درباره پشتوانه مردمی نظام اسلامی نقش مهمی در هدایت سعودی به سوی توافق ایران با عربستان داشت.
ايران،توافق،عربستان،روزنامه،سفر،سياست،شمخاني،غرب،چين،خارجي،م ...

خلاصه خبر

این روزها دیپلماسی منطقه‌ای شرایط ویژه‌ای پیدا کرده است، پس از امضای توافق میان ایران و دولت عربستان در پکن، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با سفر به امارات فاز دوم این پروژه را راهبری کرده است.
روزنامه دنیای اقتصاد که مواضع لیبرالیستی دارد در این‌باره نوشته است:
تنش‌زدایی از ایستگاه عربستان آغاز شد و با سفر پنج‌شنبه دریابان شمخانی به ایستگاه امارات رسید و قرار است در دنباله توافقات جدید، دبیر شورای عالی امنیت ملی به عراق برود و توافق‌نامه مهم امنیتی با بغداد به امضا برساند.
در دراز مدت ظهور چین به عنوان یک میانجی صلح مرجعیت دیپلماسی در نظام بین‌الملل را تغییر خواهد داد.
چین در سال‌های اخیر نشان داده است که باید در ایجاد نظم جهانی مشارکت داشته باشد و توافق ایران و عربستان یک حرکت قابل توجه از سوی پکن برای ایفای چنین نقشی است.
توافق ایران و عربستان همچنان بحث داغ محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان است.
در این راستا، این گزاره مطرح شده که اسرائیل و آمریکا بازندگان توافق هستند و عربستان به دور از واشنگتن راسا اقدام کرده است.
این توافق به دلیل نقش و میزبانی چین و تاثیرات احتمالی آن بر موازنه قوا میان قدرت‌های بزرگ در خاورمیانه، علی الظاهر نباید خوشایند آمریکا و غرب نیز باشد اما در این صورت، برخی پرسش‌ها و ابهامات مهم مطرح است.
روزنامه اعتماد با اشاره به سفر علی شمخانی به امارات می‌نویسد:
وزیر خارجه در این توییت نوشت: «سفر دریابان شمخانی به امارات و عراق در چارچوب غالب مناسبات امنیتی انجام می‌شود.
روزنامه شرق نیز که پیش از این در سالنامه خود نوشته بود که امکان ندارد ایران با عربستان توافق کند، این‌بار در سرمقاله خود مدعی شده است که توافقات تهران با ریاض مرتبط با اغتشاشات اخیر است!
این روزنامه نوشته است:
روزنامه کیهان در یادداشت امروز خود با عنوان چرا باید به توافق ایران و عربستان خوش‌بین بود؟
عربستان و سایر کشورهای عربی اگر فقط یک دستاورد از این توافق داشته باشند، ماندن میلیاردها دلار پول در جیبشان است که غرب، به طور سالانه بابت ایران هراسی از آنها دریافت می‌کرد.
روزنامه وطن‌امروز نیز سفر مهم شمخانی به امارات عربی متحده را ترمیم همسایگی خوانده و نوشته است:
روزنامه صبح‌نو با اشاره به تحولات در سال گذشته و نوع نگرش رهبر انقلاب به عنوان سکان‌دار کشتی انقلاب در سرمقاله خود نوشته است: