خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 03 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شایع ترین بیماری هایی که سلامت کلیه ها را تهدید می‌کنند

مشرق | اجتماعی و حوادث | یکشنبه، 28 اسفند 1401 - 00:28
یک فوق تخصص بیماری های کلیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در خصوص سلامت کلیه‌ها به گفتگو پرداخت.
خون،آب،اميني،بدن،كليه،فشار،ديابت،مغز،بازجذب،فشارخون،كلسيم،ال ...

خلاصه خبر

وی افزود: در هنگام عبور این میزان مایع از توبول های کلیه، مقداری تبدیل به ادرار و بقیه باز جذب خون می‌شود.
(اگر سطح کلسیم خون مناسب باشد بازجذب انجام می‌شود اما اگر کلسیم خون بیش از حد معمول باشد اجازه خروج کلسیم از ادرار صادر می‌شود)
امینی، تنظیم فشار خون بدن را از دیگر کارهای مهم و پیچیده کلیه دانست و گفت: زمانی که در حالت صاف بر روی سطح زمین خوابیده ایم و به یک دفعه بلند می‌شویم، مغز خالی از خون می‌شود که در این حالت سریعاً انقباضاتی صورت می‌گیرد که با مکانیسم‌های فوق العاده ای (انقباض عروق مغز و نگهداشتن خون در مغز) جبران می‌شود.
دیابت اعضای مختلف بدن از جمله کلیه‌ها را درگیر می‌کند.
وی به دفع پروتئین و دفع خون در ادرار به عنوان علائم صدمه دیدن کلیه‌ها اشاره و با توجه به عوارض جدی صدمات کلیوی به افراد توصیه کرد: با کنترل حداقل یک الی دو بار فشارخون در سال و همچنین انجام آزمایشات لازم، سلامت کلیه‌ها را مورد بررسی قرار دهند.
امینی ادامه داد: در کلیه‌ها کمترین سطح اکسیژن در بدن را داریم و اگر از یک حد بیشتری پایین باشد دستور خون سازی توسط کلیه‌ها صادر می‌شود تا اکسیژن کافی به اعضا و بافت‌های بدن برسد.
امینی گفت: متأسفانه در بعضی افراد مدت‌ها قند خون بالای بدون علامت وجود دارد که منجر یه بروز علائمی مانند از فشار خون و دفع آلبومین از کلیه‌ها می‌شود، از بین بردن این عوارض به راحتی امکان پذیر نیست و گاهی برای همیشه در فرد باقی می‌ماند او تاکید کرد: دیابت و فشارخون نه تنها کلیه، بلکه مغز و قلب و عروق را نیز درگیر می‌کند.