خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

شنبه، 12 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

شیر نابلس شخصیت سال شد

مشرق | بین‌الملل | شنبه، 27 اسفند 1401 - 19:34
ابراهیم نابلسی نماد جنبش مقاومت مسلحانه به رهبری جوانان کرانه باختری است؛ جوانی دلیر که شاید در میان ما نباشد اما نامش لرزه به جان صهیونیست‌ها می‌اندازد.
مقاومت،نابلسي،نمر،فلسطينيان،فلسطيني،باختري،كرانه،جوانان،شهاد ...

خلاصه خبر

نابلسی در سال ۲۰۰۱ پس از انتفاضه دوم متولد شد و در زندگی‌اش در شهر اشغالی نابلس در کرانه باختری، شاهد قساوت و کشتار بی‌رحمانه نیروهای اسرائیلی و شهرک‌نشینان بود.
سعد نمر، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بیرزیت در رام‌الله، در گفت‌وگو با تهران‌تایمز گفت که «بارها خواستند او را ترور کنند اما او گریخت.»
نمر می‌گوید: آنها صبحگاه خانه را محاصره کرده و به نابلسی دستور دادند تا خودش را تسلیم کند اما او از این کار خودداری کرد.
نمر در پاسخ توضیح می‌دهد که پیش از شهادت نابلسی، او پیامی تلفنی با این مضمون ارسال کرد «تصمیم به شهادت گرفته‌ایم و امیدوارم همه فلسطینی‌ها برای مقاومت، راه ما را پیش بگیرند و از همه فلسطینیان می‌خواهم که سلاح‌شان را زمین نگذاشته و به مقاومت ادامه دهند.»
بعد از این پیام، موشک‌های صهیونیست‌ها، او را به شهادت رساند اما نمر می‌گوید که صدای نابلسی در تمام رسانه‌های اجتماعی، تک‌تک خانه‌ها در کرانه باختری و ورای آن طنین‌انداز شد و تمام فلسطینی‌ها آن را شنیدند.
نمر تاکید کرد: این پیام برای بسیاری از فلسطینیان الهام‌بخش بود و روحیه جنبش مقاومت فلسطین را بالا برد.
نمر در توصیف اینکه چگونه شهادت‌طلبی او، به گسترش «بیشه شیرها» و سایر گروه‌های مقاومت منجر شد، تاکید کرد: هم‌اکنون در اردوگاه‌های بلاطه، طولکرم و اریحا گروه‌های مقاومت وجود دارد.
نمر تصریح کرد: به همین دلیل است که شهادت نابلسی تا این حد چشمگیر و مهم است.
نمر خاطرنشان کرد: نسل جوان‌تر بیشتر و بهتر از تشکیلات خودگردان به این موضوع پی برده و به این درک رسیده و تصمیم گرفته‌اند که خودشان مسئولیت را به عهده بگیرند.
همزمان با اینکه تشکیلات خودگردان خواستار مقاومت صلح‌آمیز می‌شود، جوانان فلسطینی با چشم‌های خودشان پاکسازی نژادی را نظاره می‌کنند؛ آنها احمق نیستند.