خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 11 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مالیات زیاد چگونه موجب گرانی شده است!؟ / لطفا در نوروز 1402 عزاداری نکنیم

مشرق | سیاسی، برگزیده | دوشنبه، 15 اسفند 1401 - 08:56
رئیس کمیسیون عمران مجلس یازدهم گفته است: اطمینان داریم که با این وضعیت-گرانی- نهضت ملی مسکن به جایی نمی‌رسد هر چند که در مناطقی شروع به کار کرده‌اند.
درصد،ماليات،تومان،مالياتي،مسكن،قيمت،ملي،نهضت،افزايش،سود،عدد، ...

خلاصه خبر

محمدرضا رضایی کوچی، رییس کمیسیون عمران مجلس در بخشی از یک مصاحبه با ایلنا پیرامون قیمت مسکن و پروژه مسکن ملی گفته است: قیمت ساخت هر متر مربع نهضت ملی به دو برابر قیمت سال گذشته رسیده است، در حالیکه در سال گذشته قراردادها با قیمت هر متر مربع ۴.۵ میلیون تومان منعقد شد، امروز این نرخ تا دو برابر افزایش پیدا کرده‌است، در واقع واحد ١٠٠ متری نهضت ملی مسکن بیش از یک میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود.
او تصریح می‌کند:‌ در حالت حداکثر، ۴٠٠ میلیون تومان از این عدد به مردم و متقاضیان وام داده می‌شود و ۶٠٠ میلیون تومان باید آورده افراد و متقاضیان باشد اما جامعه هدف پروژه نهضت ملی مسکن امکان پرداخت ۶٠٠ میلیون تومان را ندارد و اساسا آورده‌ای در این اعداد ندارند که بخواهند آن را واریز کنند و از تمام بخشی که در پروژه نهضت ملی مسکن تایید صلاحیت شدند تنها بخش کوچکی امکان تامین و واریز این ۶٠٠ میلیون تومان را دارند.
این‌ها تایم‌شان در بودجه بوده و بعد می‌گوییم 2 درصد کوشش مالیاتی.
–پس- مثلاً 49 تا 50 درصد درآمد مالیاتی افزایش پیدا می‌کند.
شما یک جنس را 10 تومان می‌فروشید و 2 تومان سود می‌کردید که می‌شد 20 درصد.
آیا در جنس 50 هزار تومانی باز هم می‌توانید 10 هزار تومان سود ببرید؟
تورم 40 درصد خورده است، اما سود شما 20 درصد نمانده است.
مالیات را هم از سود می‌گیریم نه از درآمد و عدد اسمی.
در نتیجه وقتی شما می‌گویید من این عدد را بگیرم به طرف می‌گویند که باید اینقدر مالیات بدهید، طرف با 5 هزار تومان سود راضی بود، الان به خاطر این‌که مالیات شما را بدهد مجبور است قیمت را بالا بکشد که بتواند مالیات شما را بدهد.
خب دست شما هم درد نکند اما نمی‌شود کل جامعه را با یک پرونده فرار مالیاتی بودجه را اینقدر متورم نگه داریم.
این عددی که شما می‌فرمایید در حقیقت همان بالانس متعادل بودجه است که در میز دولت می‌نشیند و طرف می‌گوید 30 درصد می‌توانم به این رشد بدهم.
یک 50 درصد هم این‌جا رشد می‌دهند و بودجه بالانس می‌شود و می‌آید.
می‌گویند من 20 درصد سود می‌بردم که الان 5 درصد است.
من راحت چشمم را می‌بندم و او نرخ فروش تلویزیونش را بالا می‌برد؛ کالای اساسی هم که نیست بگویید در مجلس محدودیت ایجاد کردند.
بماند که این سخنان هرگز توجیهی بر ظلم گرانفروشی از سوی برخی از کسبه و بازاریان نیست و بازاریان در چنین شرایطی باید مثل سایر مردم کمتر سود اقتصادی ببرند
میزان مالیات در بودجه پارسال و امسال به ترتیب 62 و 59 درصد افزایش یافته است...
2_ https://www.etemadonline.com/tiny/news-600710
3_ https://irna.ir/xjLTY4