خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

سه شنبه، 14 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

مهاجرانی: بی‌شرف‌های «زن‌زندگی‌آزادی» سراغ مسمومیت دختران رفتند/ قدم به قدم با افسر اطلاعاتی موساد در تهران!

مشرق | سیاسی، برگزیده | یکشنبه، 14 اسفند 1401 - 21:28
در پایان سفر رافائل گروسی به تهران نکته‌ای که بیش از هر مساله‌ای جلب توجه می‌کند نحوه همکاری ایران با آژانس است. تعریف هرگونه همکاری جدید با این نهاد بین‌المللی که نقش واسط برجام را بر عهده دارد.
ايران،گروسي،آژانس،سفر،روزنامه،تهران،نوشته_است،رافائل،غرب،امن ...

خلاصه خبر

روزنامه‌های امروز یکشنبه ۱۴ اسفندماه در حالی چاپ و منتشر شد که بررسی علل مسمومیت دانش آموزان، تفاهم آژانس با ایران در جریان سفر فشرده رافائل گروسی به تهران و خوش‌بینی در بازار ارز در صفحات نخست روزنامه‌های امروز برجسته شده است.
سفر مدیرکل آژانس به تهران که از چند ماه پیش گمانه‌زنی‌های زیادی را از بازه زمانی آن به خود اختصاص داده بود، روزنامه دنیای اقتصاد درباره ابعاد این سفر نوشته است:
به‌ویژه نشست فصلی شورای حکام و خروجی آن می‌تواند در ورود جدی‌تر تهران به روند همکاری با آژانس و تسهیل آن تاثیر قابل‌توجهی داشته باشد.
در چنین فضایی محتمل است که روز دوشنبه با صدور قطعنامه‌ای مواجه نشویم و این مساله می‌تواند مانع ازتصاعد بحران شود و فضا را برای تداوم توافقات تاکتیکی بین ایران و غرب و ایران و آژانس فراهم کند.
روزنامه هم‌میهن نیز از عدم حل مشکلات میان ایران و آژانس خبر داده است، جالب توجه آنکه روزنامه‌های اصلاح‌طلب برخلاف ۸ ساله گذشته نگاه منفی نسبت به برجام پیدا کرده‌اند!
سفر رافائل گروسی به تهران در حالی اتجام گرفت که بر دامنه اختلاف‌ها یا مسائل نیازمند رایزنی بیشتر میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزوده شده است.
سطح غنی‌سازی در ایران با توجه به پیدا شدن ذرات اورانیوم غنی‌شده تا ۸۳ درصد، کاهش نظارت آژانس بر تاسیسات هسته‌ای ایران به دلیل پایان یافتن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی، افزایش ذخایر مواد غنی شده تا ۶۰ درصد و اختلاف‌های باقی مانده میان دوطرف درباره مواد پیدا شده در سه مکان اعلام نشده در ایران عملا پرونده مشترک میان دو طرف را که نیازمند کار فوری است قطور و قطورتر کرده است.
بسته به نتیجه سفر گروسی، ایالات متحده و همچنین بریتانیا، فرانسه و آلمان تصمیم خواهند گرفت که آیا پیش‌نویس قطعنامه محکومیت ایران را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار است هفته آینده در وین تشکیل شود، ارایه کنند یا خیر.
توافق ایران و آژانس برای افزایش تعاملات، موضوع تیتر یک روزنامه وطن امروز است، این روزنامه می‌نویسد:
در پایان سفر رافائل گروسی به تهران نکته‌ای که بیش از هر مساله‌ای جلب توجه می‌کند نحوه همکاری ایران با آژانس است.
اعطای مجوز بیشتر به آژانس برای بازرسی‌های گسترده‌تر و بازگشت دسترسی‌های سابق آژانس در صورتی می‌تواند توجیه داشته باشد که این موارد بخشی از اجزای توافق باشد، در غیر این صورت آنگونه که یک منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه ادعا کرده هدف گروسی از سفر به ایران بازگرداندن روابط با تهران به بالاترین سطوح و تضمین دسترسی بیشتر به سایت فردو و بازرسی‌های بیشتر است.