خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

علائم زنگ خطر ابتلا به سرطان روده

مشرق | اجتماعی و حوادث | پنجشنبه، 13 بهمن 1401 - 00:35
متخصص پرتودرمانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سرطان روده بزرگ یکی از سرطان های شایع جوامع صنعتی است، گفت: میزان شیوع این بیماری در دهه های اخیر رو به افزایش است.
روده،سرطان،درمان،دانشگاه،توده،بيماري،سرطاني،هيئت،ملك،عضو،علم ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، دکتر مونا ملک زاده مغانی با اشاره به این که سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون و یا سرطان رکتوم به رشد توده های سرطانی در روده بزرگ گفته می شود از شیوع بالای این سرطان در دنیا خبر داد
کم خونی علامت شایع سرطان روده بزرگ
وی با اشاره به علائم سرطان روده افزود: کم خونی یکی از علائم شایع این سرطان است.
متخصص پرتودرمانی دانشگاه با اشاره به این که سرطان روده بزرگ یکی از بیماریهای دستگاه گوارش است ادامه داد: این نوع سرطان یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی بوده و میزان وقوع آن در دهه های اخیر رو به افزایش است.
چند روش برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ
دکتر ملک زاده تغذیه را یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان روده ذکر کرد و توضیح داد: مصرف زیاد چربی ها می تواند فرد را مستعد ابتلا به سرطان روده کند.
متخصص پرتودرمانی دانشگاه درباره درمان های سرطان روده نیز توضیح داد: سرطان روده از معدود سرطان هایی است که حتی اگر متاستاز هم دربدن فرد ایجاد شده باشد به عنوان یکی از سرطان قابل درمان شناخته می شود.
روش های درمان سرطان کولون را بشناسید
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که درمان اصلی سرطان روده معمولا جراحی است خاطرنشان کرد: غیر از قسمت انتهای روده که رکتوم یا راست روده نامیده می شود در مابقی قسمت های روده ابتدا جراحی انجام می شود مگر این که فرد دچار متاستاز شده باشد و بیماری در بدن او پخش شده باشد در اینصورت درمان ها با شیمی درمانی آغاز می شود.
وی جراحی را متداول ترین روش درمان سرطان روده دانست و در ادامه رادیوتراپی، شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی را از مهمترین روش های درمانی ذکر کرد.