خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وحشت پهلوی از آگاهی مردم/ کتاب‌هایی که خط قرمز بود + اسناد ساواک

مشرق | فرهنگی و هنری، یادداشت | پنجشنبه، 13 بهمن 1401 - 00:23
در سال ۱۳۴۵ هـ.ش رژیم شاه رسماً اعلام کرد، هر کتابی قبل از انتشار باید از نظر ماموران سانسور بگذرد. در این گزارش اسنادی را از ساواک در چهارمحال و بختیاری پیرامون کتب ممنوعه می‌خوانید.
كتب،مضره،ساواك،فروش،ارسال،گزارش،ممنوعه،فرماييد،چهارمحال،سانس ...

خلاصه خبر

درباره: فروش کتب مضره
خواهشمند است دستور فرمایید پیرامون چگونگی وضعیت کتابفروشی‌های موجود در آن منطقه از این نظر تحقیقات همه‌جانبه معمول داشته و چنانچه مشخص گردید افرادی در این زمینه فعالیت می‌نمایند، مراتب را با ذکر اسامی آن‌ها، نام کتب مضره موجود و حدود تقریبی آنان و همچنین تعیین عوامل تهیه‌کننده کتب مورد بحث به این اداره‌کل منعکس تا تصمیم مقتضی در این مورد اتخاذ گردد.
۲ـ رونوشت ساواک بروجن ارسال نتیجه اقدامات خواسته شود.
کتب مضره یا ممنوعه: در سال ۱۳۴۵ هـ.ش رژیم شاه رسماً اعلام کرد، هر کتابی قبل از انتشار می‌بایست از نظر مامورین سانسور بگذرد و وزارت فرهنگ و هنر را مأمور این کار نمود و همیشه لیستی از کتاب‌های ممنوعه را به سازمان‌های امنیتی و انتظامی ارسال می‌نمود که این لیست‌ها شامل کتاب‌هایی که جنبه سازندگی و انقلابی داشت و مستقیما یا تلویحا در آن نسبت به رژیم انتقاداتی شده بود را شامل می‌شد.
۲ـ شاهپور فتاحی در ۱۹ هـــ فاقد سابقه می‌باشد.