خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

ضرورت حمایت دولت از رسانه ملی در مقابله با قانون‌شکنی‌های «فیلیمو»/ تحقیر نهادهای نظارتی کشور تا کجا ادامه خواهد داشت؟

مشرق | فرهنگی و هنری، برگزیده | سه شنبه، 11 بهمن 1401 - 01:54
اگر مجموعه‌های تصمیم‌گیر دولت سیزدهم با حرکت قاطع ریاست سازمان و صداو سیما همراهی نکنند، تمکین از قانون در حوزه فرهنگ دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت.
جبلي،قانون،سازمان،صدا،منتشر،نامه،مجازي،سيما،صداوسيما،رياست،ف ...

خلاصه خبر

عملیات روانی محمد مهاجری، سایت انتخاب و رسانه‌های مشابه در فضاسازی برای فشار بیشتر در مقابل خواسته قانونی ریاست سازمان صدا و سیما
نامه منتشر شده پیمان جبلی ریاست سازمان صدا و سیما به رئیس جمهور (۱)
نامه منتشر شده پیمان جبلی ریاست سازمان صدا و سیما به رئیس جمهور (۲)
رئیس سازمان صدا و سیما در بخشی از دیگر از سخنانش خطاب به دانشجویان گفت : خود شما شاید همین الان رویتان نشود با خانواده اینها را ببینید.
ما موظفیم به حفظ حریم خانواده و در نظارت بر محتوای صوت و تصویر نمی‌توانیم سهل انگاری بکنیم.
بخش دوم اظهارات جبلی برای جوسازی بیشتر مورد توجه قرار گرفت اما اظهار نظر رئیس سازمان صدا و سیما کاملا دقیق و بر اساس فکت ارائه شد.
با اینکه می‌توان برای تمام ادعای جبلی در آن جلسه مستندات و محتوا از درون پلت‌فرم‌ها ارائه کرد اما عملیات سنگینی در مورد اظهارات ریاست رسانه‌ ملی صورت پذیرفت.
روی دیگر سکه دیگر این هجمه گسترده اشاره به ضعف‌های سلیقه‌ای نسبت به عملکرد صدا و سیما دارد و تلاش می‌کند این اظهارات جبلی حرکتی رو به جلو برای پوشاندن ضعف‌های سازمان تحت مدیریتش جلوه دهد.
چرا دولت باید در اقدام قاطع درباره پلت‌فرم متخلف فیلیمو با صدا و سیما همراهی کند؟
تفسیر صداوسیما از صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی بسیار موسع و حالت یله و رها بوده و عملا به نظر مسوولین این سازمان، هر آنچه صوت و تصویر که در اینترنت منتشر می‌شود باید از صداوسیما اخذ مجوز نموده و حتی پست‌های اینستاگرام مرتبط با فیلم هم از سوی سکوها با صداوسیما تنظیم گردد.
در متن نامه به امعان (دوراندیشی) رهبر معظم انقلاب و خطاب ایشان به شورای عالی فضای مجازی اشاره می‌شود و این مسئله نشان می‌دهد که مجموعه ساترا نهادی مرجع در این حوزه است و اشاره رئیس کمیته اقتصاد دیجتال مجلس و عضو شورای عالی بورس فاقد پشتوانه قانونی و کارشناسی است.
ساترا بر اساس نظریه تفسیری شورای نگهبان به عنوان یک ناظر بالادستی شکل گرفته است و زیرسئوال بردن جایگاه قانونی ساترا به مثابه به چالش کشیدن فصل الخطاب راهبردی رهبری به شورای عالی فضای مجازی، شورای نگهبان و سازمان صدا و سیماست.
اگر مجموعه‌های تصمیم‌گیر دولت سیزدهم با حرکت قاطع ریاست سازمان و صداو سیما همراهی نکنند، تمکین از قانون در حوزه فرهنگ دیگر محلی از اعراب نخواهد داشت و روش‌های ولنگارانه دولت قبل در حوزه نظارت و تولید در پلت‌فرم‌ها امتداد خواهد یافت.