خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 06 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

پشت پرده سیاسی کردن یک قتا ناموسی در خیابان پاسداران! / آشوب اجاره‌ای چرا به این فرجام رسید؟

مشرق | سیاسی، برگزیده | شنبه، 08 بهمن 1401 - 21:18
هر چند که رسانه‌های آذربایجان روایت‌های ضد و نقیضی از حمله به سفارت این کشور در تهران منتشر کرده‌اند، اما موضع‌گیری مقامات این کشور در رسانه‌ها بسیار مهم‌تر بود.
سفارت،ايران،آذربايجان،كشور،قطعاً،روزنامه،تهران،حمله،باكو،نوشت ...

خلاصه خبر

روزنامه‌های امروز شنبه ۸ بهمن ماه در حالی چاپ و منتشر شد که انتشار چزئیاتی از یک قتل ناموسی در سفارت باکو، قیمت ارز در بازار و نیز واکنش مسلمانان جهان نسبت به اقدامات جنون‌آمیز دولت‌های غربی در صفحات نخست تعدادی از روزنامه‌های امروز برجسته شده است.
ماجرای درگیری مسلحانه در سفارت آذربایجان مورد توجه بسیاری از روزنامه‌ها قرار گرفته است، روزنامه سازندگی نوشته است:
فردی در یک اقدام شخصی، اقدام به حمله به سفارت باکو در تهران نمود و سر تیم حفاظت این سفارت را به شهادت رساند.
روزنامه آرمان ملی نیز به تحلیل این قتل ناموسی عجیب پرداخته و می‌نویسد:
هر چند که رسانه‌های آذربایجان روایت‌های ضد و نقیضی از حمله به سفارت این کشور در تهران منتشر کرده‌اند، اما موضع‌گیری مقامات این کشور در رسانه‌ها بسیار مهم‌تر بود.
چنانکه ابتدا وزارت خارجه آذربایجان سیدعباس موسوی، سفیر ایران در باکو را در پی حمله مسلحانه به سفارت این کشور در ایران را احضار کرد.
تصاویر تلویزیونی منتشر شده از این حادثه نشان می‌دهد که فردی از خودروی پراید خود پیاده شده، همراه با یکی از کارمندان سفارت وارد سفارت شده و دقایقی بعد اقدام به شلیک به سمت حاضران می‌کند.
وزارت امور خارجه آذربایجان نیز در این خصوص در بیانیه‌ای اعلام کرد که در ۲۷ ژانویه، حدود ساعت ۳۰: ۸ صبح، حمله مسلحانه به سفارت آذربایجان در تهران انجام شد.
مهاجم به بخش امنیتی سفارت نفوذ کرده با اسلحه کلاشینکف رییس سرویس امنیتی سفارت را کشت.
۲ مأمور امنیتی سفارت هنگام دفع حمله مجروح شدند، وضعیت آنها رضایت‌بخش است.
رویکرد رسانه‌های انگلیسی گفتنی است که انگلیسی‌ها، چند هفته قبل با سر و صدای بسیار و فراخواندن سفیر خود از تهران، سعی کردند با یک تیر، به چند هدف برسند: هم رسوایی بازداشت جاسوس بزرگ خود (علیرضا اکبری) و اعدام وی را با شوک درمانی به حاشیه بیندازند؛ هم روحیه دیگر مزدوران را بازسازی کنند؛ و ضمناً با همراه کردن برخی دول اروپایی (مثل فرانسه و آلمان)، ایران را به جنگ سفارتخانه‌ای و دیپلماتیک تهدید کنند.