خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 12 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

توزیع بارش‌ها در کشور مناسب نیست

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | پنجشنبه، 06 بهمن 1401 - 00:46
تاجبخش گفت: امسال در برخی استان ها بارش‌های خوبی داشتیم اما توزیع بارش در کشور مناسب نبوده و نیمه شمالی کشور بارش محسوسی نداشته است.
هواشناسي،بارش،سازمان،كشور،تاجبخش،نرمال،دما،اطلاعات،ميزان،كار ...

خلاصه خبر

میزان بارش های امسال به حدی بوده که خاطر کشاورزان را آسوده کند؟
تاجبخش: اگرچه در برخی استان ها بارش های خوبی داشتیم اما توزیع بارش در کشور مناسب نبوده است به طوریکه در نیمه شمالی کشور بارش محسوسی نداشتیم.
پیش بینی برای بارش طی ماه های آینده چیست؟
تاجبخش: در زمستان بارش ها در حد نرمال است اما تمرکز بارش ها در استان های جنوبی است و تا نیمه اردیبشت بارش نرمال به سمت بیشتر از نرمال در این مناطق داریم اما در مناطق شمالی میزان بارش نرمال به سمت کمتر از نرمال خواهد بود.
در کل به طور متوسط شاید بارش ها به طور نرمال در کشور باشد اما توزیع بارش ها مناسب نیست و بیشتر در حاشیه زاگرس و استان های جنوبی بارش خواهیم داشت.
تاجبخش: به طور معمول هر سال در دی ماه و اوایل بهمن شدت کاهش دما را در کشور داریم اما طی چند سال اخیر به دلیل روند افزایش دما در دنیا شاید این دوره خیلی محسوس نبوده است و امسال بیشتر احساس شد.
در کل الگوی زمستانی ما همین کاهش دما در این مدت است.
این کاهش دما دوباره اتفاق می افتد؟
هفته پیش رو که افزایش دما را هم داریم.
بعد از عبور دو موج بارشی افزایش دما را در کل کشور خواهیم داشت.
دو موج بارشی به طور متوالی طی هفته آینده داریم که بیشتر در دامنه های زاگرس فعال است و دوشنبه و سه شنبه در البرز و تهران هم بارش داریم و احتمالا در شمال تهران بارش برف خواهیم داشت.
ممکن است مسیر رودخانه با ساخت و ساز بسته شده باشد و در این شرایط با کمترین بارش هم سیل داریم.