خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 13 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

ظاهر شدن در ژست کارشناس به جای پاسخگویی!

مشرق | سیاسی | پنجشنبه، 06 بهمن 1401 - 00:23
معاون اول رئیس‌جمهور در دولت قبل به جای پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری بابت مشکلات تحمیل کرده به مردم از جمله توقف ذخیره‌سازی گاز، در ژست کارشناس ظاهر شد.
گاز،برق،صنعت،دولت،قطعي،تابستان،ساخت،توليد،كشور،نيروگاهي،جهان ...

خلاصه خبر

سال‌هاست به‌دلیل تحریم‌ها و برخی سیاست‌های داخلی، ورود تکنولوژی جدید و سرمایه لازم در بخش نفت و گاز و برق متناسب با ظرفیت کشور و نیاز جامعه انجام نگرفته است.
این بحران که هر چندماه یک‌بار خودش را در قطع برق و یا گاز نشان می‌دهد، به‌دلیل عدم توازن تولید و مصرف است.
تا سال‌ها قبل، این عدم توازن با قطعی گاز و برق در بخش صنعت و نیروگاهی، سالانه میلیاردها دلار خسارت به بار می‌آورد و اکنون علی‌رغم قطعی گسترده گاز و برق در صنایع، به ناچار در بخش خانگی نیز اتفاق افتاده است.»
مدعیان اصلاحات در دولت سابق (وزارت زنگنه) ترمز ذخیره‌سازی گاز در فصل‌های دیگر برای فصل زمستان را کشیدند و نیز سرمایه‌گذاری در حوزه گسترش صنعت گاز را معطل وعده‌های پوچ غربی‌ها در برجام گذاشتند.
در دولت قبل به‌دلیل قصور و تقصیرهای وزارت نفت و وزارت امور خارجه، تبادلات گازی با ترکمنستان و اتصال شبکه گاز ایران به این کشور متوقف شده بود و این مسئله قطع گاز و برق را در پی داشت.
این رکوردشکنی و همت دولت سیزدهم موجب شد تا در تابستان شاهد قطعی برق نباشیم.