خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

روند صعودی شاخص برق درپایداری شبکه

مهر | اقتصادی | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 17:57
مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: شاخص وضعیت عملکرد صحیح سیستم حفاظت از سال ۱۳۸۵ تا به امروز روند صعودی بسیار خوبی داشته است.
شبكه،برق،حفاظت،انتقال،سيستم،ايران،خاموشي،سراسري،تجهيزات،حواد ...

خلاصه خبر

رجبی مشهدی افزود: این میزان رشد در مصرف و همچنین وسعت و پراکندگی مراکز جمعیتی کشور عزیزمان ایران، نیازمند توسعه شبکه در ابعاد گسترده است، بنابراین در حوزه شبکه انتقال ۴۰۰ و ۲۳۰ کیلوولت تقریباً سالانه حدود ۲۰۰۰ کیلومتر خط انتقال جدید احداث می‌کنیم و حدود ۸۰۰۰ مگاولت آمپر هم ظرفیت ترانسفورماتورهای جدیدی هست که در این سطح ولتاژ ساخته و در مدار قرار می‌گیرند.
وی خاطرنشان کرد: اگر صنعت برق به لحاظ منابع مالی در مضیقه نباشد مانند دیگر کشورهای دنیا، شبکه‌های برق را توسعه می‌دهد ولی ما توانستیم با مطالعات گسترده و تلاش بخش مهندسی همکاران در شرکت مدیریت شبکه برق ایران در نزدیک مرزهای پایداری شبکه سراسری برق را بهره برداری کنیم.
مورد بعدی تدوین نظام نامه سیستم رله و حفاظت است که ویرایش پنجم آن نیز انجام شده و به مرور در این سال‌ها اصلاحاتی در آن انجام شده است.
رجبی مشهدی در خصوص اهداف تدوین نظامنامه سیستم رله و حفاظت افزود: ارتقای عملکرد سیستم حفاظتی شبکه انتقال برق به منظور تعیین حداقل حفاظت‌های مورد نیاز برای هریک از تجهیزات شبکه انتقال، یکسان‌سازی روش تنظیم رله‌های حفاظتی مختلف، تعیین الزامات سیستم حفاظت شبکه انتقال و یکسان‌سازی تجهیزات کمکی مورد استفاده در سیستم حفاظت از جمله اهداف تدوین نظامنامه سیستم رله و حفاظت به شمار می‌آید.