خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 19 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

ترکیه چند ماه دیگر از ناتو خارج می‌شود

مهر | بین‌الملل | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 14:47
یک سیاستمدار نزدیک به رئیس جمهور ترکیه می‌گوید که این کشور ظرف چند ماه آینده از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) خارج می‌شود!
تركيه،ناتو،حزب،اردوغان،سوئد،وطن،گفته_است،خروج،قرآن،آتش،روسيه ...

خلاصه خبر

در تازه‌ترین اقدام تحریک‌آمیز علیه ترکیه، تظاهرات‌کنندگان حامی کردهای سوئد، عروسک اردوغان را مقابل سفارت ترکیه به دار آویختند؛ در ادامه نیز یک نشریه سوئدی برای تحقیر اردوغان، یک مسابقه کاریکاتور برگزار کرد و همچنین در جریان تظاهراتی دیگر، راسموس پالودان، رئیس دانمارکی-سوئدی و افراطی حزب موسوم به «تندرو» سوئد با توجیه مضحک «آزادی بیان»، اقدام به آتش زدن یک نسخه از قرآن کرد.
این تحولات در حالی است که سوئد برای پیوستن به ناتو تنها و تنها به تایید ترکیه نیاز دارد و اردوغان گفته است که پس از به آتش کشیده‌شدن قرآن در استکهلم، سوئد نباید انتظار حمایت ترکیه از پیشنهاد پیوستن به ناتو را داشته باشد.
حزب وطن بر این باور است که اگر ترکیه تلاش‌های خود برای عضویت در اتحادیه اروپا را رها کرده و با روسیه و چین روابط حسنه برقرار کند، دیگر نیازی به بودن در ناتو نیست.