خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

کدام نوع از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند؟

باشگاه خبرنگاران | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 14:06
یک فوق تخصص جراحی سرطان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تا کنون بیش از ۲۰۰ نوع سرطان شناخته شده اند.
سرطان،روده،ايجاد،مصرف،اكبري،زندگي،مبتلا،انواع،غربالگري،دخاني ...

خلاصه خبر

محمداسماعیل اکبری، فوق تخصص جراحی سرطان و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تا کنون بیش از ۲۰۰ نوع سرطان شناخته شده اند.
باید احتمال ابتلا به آن‌ها را تا آخر عمر امکان‌پذیر دانست.
مانند سرطان روده بزرگ.
این نوع سرطان معمولاً با ایجاد پولیپ آغاز می‌شود و پس از گذشت حدود ۱۰ سال، این پولیپ به سرطان تبدیل می‌شود.
بنابراین خانواده‌هایی که دچار سرطان روده بزرگ هستند و یا در سن پایین تری مبتلا به سرطان شده اند، باید با انجام بررسی خون مخفی در مدفوع و در صورت لزوم کولونوسکوپی، از بروز احتمالی بیماری آگاهی یابند و پیشگیری‌های لازم را انجام دهند.
سرطان بعدی سرطان سینه است که قادر به پیشگیری آن نیستیم؛ اما با تشخیص به موقع این سرطان، درمان صددرصد است و مرگ و میر نیز به صفر خواهد رسید.
اکبری در پاسخ به این سوال که آیا مصرف سبزی ومیوه ها و همچنین مکمل‌ها در پیشگیری از بروز سرطان موثرند، گفت: سرطان روده بزرگ با وضعیت سلامتی فرد بسیار مرتبط است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: عادات روده ای، در بروز سرطان روده تاثیرگذارند.
اکبری از سرطان پروستات به عنوان شایع‌ترین سرطان مردان در ایران نام برد و گفت: PSA آزمایشی است که در سنین معینی برای آقایان درخواست می‌شود که البته جای معاینه بالینی را نمی گیرد.
آقایان معمولاً با افزایش سن دچار افزایش اندازه پروستات می‌شوند و با اطمینان می‌توان گفت این تغییر اندازه طبیعی است و فرد مبتلا به سرطان نیست.