خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

معاون اول قوه قضائیه در پاسخ به تسنیم؛ از دولت و مجلس می خواهیم درباره بودجه فقط به قانون عمل کنند- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 11:56
معاون اول قوه قضائیه گفت: در قانون برنامه ششم توسعه کشور آمده که 2.9 درصد بودجه برای قوه قضائیه است؛ اما تاکنون این مقدار در هیچ دولتی تامین نشده است.
قضائيه،قوه،قرارگاه،معظم،رهبري،مقام،قضائي،رئيس،معاون،مصدق،تشك ...

خلاصه خبر

متعاقب آن قرارگاه عملیاتی و پیگیری سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به ریاست معاون اول قوه قضائیه و دبیری معاون راهبردی قوه قضائیه و عضویت دادستان کل کشور، رئیس دیوان عالی کشور، رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه، دادستان انتظامی قضات، رئیس مرکز حفاظت قوه قضائیه و یک شخص حقیقی با معرفی رئیس قوه قضائیه تشکیل شد که تا کنون 12 جلسه مستمر و مصوبات مهمی در خصوص حل مشکلات مردم داشته است.
این پرونده 24 ساعت بعد از تشکیل از حوزه معاونت اول قابل پیگیری است.
وی تاکید کرد: شرط درست پیش رفتن کارها این است که هر کسی باید در چارچوب وظایف خودش باشد و قوه قضائیه و ضابطان و دولت و نمایندگان مجلس در چارچوب وظایف خودشان عمل کنند و در این صورت نتیجه بهتر می‌شود.
دقت کنید که پرونده‌ای با 3 هزار شاکی و پرونده‌ای با یک شاکی، یکی هستند و رسیدگی قضائی برای آنها فرق نمی‌کند و تفاوت در مدیریت پرونده است.
وی ادامه داد: به تازگی و پس از مصوبه قرارگاه، ابلاغ شده تا کمیته‌ای با حضور معاون اول قوه قضائیه، معاون اول رئیس جمهور و نایب‌رئیس اول مجلس تشکیل شود تا نحوه رسیدگی به پرونده‌های کثیرالشاکی را تعیین کند.
وی افزود: مصوبه دیگر قرارگاه، ضمن تاکید بر اجرای دستور‌العمل نظارت بر ضابطان که از محورهای مورد اشاره مقام معظم رهبری است، ایجاد تعامل بین ضابطان و دستگاه قضائی است و نباید اینطور باشد که دستگاه قضائی متاثر از ضابط باشد.
شناسایی بیش از 50 مورد فسادزا
نحوه جذب قضات تغییر می‌یابد
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: تدبیری در قرارگاه اتخاذ شده برای تغییر نحوه جذب و گزینش قضات.
در جذب قضات باید به سمت نخبه‌گزینی برویم و باید از افرادی که در دانشگاه نمرات بالاتری دارند استفاده کرد؛ البته باید زمینه و انگیزه را ایجاد کرد تا این نخبگان به دستگاه قضائی بیایند.
مصدق در ادامه به رسانه‌ها پاسخ داد و در این بخش خبرنگار تسنیم پرسید؛ مجلس در حال نهایی کردن بررسی لایحه بودجه 1402 است.