خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 12 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

وزارت آموزش و پرورش: تعطیلی مدارس با شاخص آلودگی کمتر از 200 در دنیا رایج نیست- اخبار فرهنگیان و مدارس - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 10:17
وزارت آموزش و پرورش با انتشار گزارشی اعلام کرد: تعطیلی مدارس در شاخص های زیر 200 که در ایران اعمال می شود، در سایر کشورهای دنیا رایج نیست.
هوا،مدارس،آلودگي،كيفيت،شاخص،تعطيلي،گزارش،داخل،بدني،فضاي،شراي ...

خلاصه خبر

"آلودگی هوا " یکی از پرتکرارترین عبارات در روزهای سرد و خاکستری زمستان ماست.
در ادامه به بررسی شاخص آلودگی هوا و استانداردهای این حوزه می‌پردازیم.
شاخص کیفیت هوا (AQI )که یک ابزار کلیدی جهت آگاهی از کیفیت هوا و تعیین میزان آلودگی آن است برای پنج آلاینده اصلی هوا شامل ذرات معلق، دیاکسید نیتروژن (NO2)، اُزُن سطح زمین (O3) ، مونوکسید کربن (CO ) و دی اکسید گوگرد (SO2 ) محاسبه می‌شود.
ابتدا «غلظت» هر کدام از آلاینده‌های مذکور توسط ایستگاه‌های سنجش در سطح شهر اندازه گیری می‌شود.
با افزایش عددی شاخص کیفیت هوا، درصد بیشتری از مردم احتمالا دچار پیامدهای بهداشتی ناشی از آلودگی هوا می‌شوند.
مقادیر شاخص آلودگی هوا معموال به صورت طیف‌هایی گروه بندی می‌شوند.
آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا (EPA) و مرکز کنترل بیماری‌های آمر یکا (CDC)از همین موسسات‌اند که راهنمای کیفیت هوا و فعالیت مدارس را منتشر کرده‌اند.
در شرایط ناسالم هوا فعالیت بدنی دانش‌آموزان محدود شود
کودکانی که بیماری آسم دارند، در مقایسه با سایر دانش‌آموزان حساسیت بیشتری در مقابل آلودگی هوا دارند و باید بیشتر مراقب آن‌ها بود.
بنابراین می‌توان گفت در بسیاری از کشورها هنگامی که کیفیت هوا در شرایط ناسالم یا بسیار ناسالم قرار می‌گیرد مدارس تعطیل نمی‌شوند و فعالیت آموزشی برقرار است اما برای فعالیت‌های فیزیکی دانش‌آموزان محدودیت‌هایی درنظر گرفته می‌شود.
در شرایط آلودگی هوا و زمانی که دانش‌آموزان در فضای بسته مدرسه حاضر هستند باید از بسته بودن درها و پنجره‌ها اطمینان حاصل کرد و تبادل هوای داخل و خارج اتاق به حداقل برسد.