خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 09 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

تکدی گری زخمی بر پیکره زنجان/مهمانان ناخوانده ای که دست به گدایی زده اند- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 09:56
تکدی گری این روزها در خیابان های شهر زنجان افزایش یافته و به عنوان زخمی کهنه به یک معضل برای این شهرتبدیل شده است.
متكديان،زنجان،شهر،استان،ساماندهي،شهرداري،بهزيستي،سطح،اجتماعي ...

خلاصه خبر

تکدی‌گری زیبنده شهر زنجان نیست
در این راستا منصور مرادلو، رئیس کمسیون خدمات شهری شورای شهر زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه باید به صورت ریشه‌ای به موضوع تکدی‌گری توجه شود اظهار داشت: طبق ماده 55 جمع آوری متکدیان و معتادان متجاهر بر عهده شهرداری و ساماندهی آن‌ها بر عهده بهزیستی است.
عضو شورای شهر زنجان با بیان اینکه لازم است بازنگری در طرح جمع آوری و ساماندهی متکدیان صورت گیرد بیان کرد: متأسفانه در سطح شهر شاهد این موضوع نیز هستیم که یکسری سارقان حرفه‌ای به صورت تیمی یا خانوادگی در پوشش تکدی‌گری مشغول به کار هستند.
آغاز غربالگری متکدیان در استان زنجان
وی با بیان اینکه هر چند تعداد متکدیان استان نسبت به استان‌های همجوار کمتر است اما تلاش می‌شود شهر زنجان به عنوان شهر بدون گدا معرفی شود افزود: هم‌افزایی خوب و جلسات مختلف در حل مشکل در استان بین دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است.
بهروز عباسی دادستان عمومی و انقلاب زنجان نیز چندی پیش در جلسه شورای قضایی به موضوع تکدی‌گری اشاره کرد و بیان داشت: این پدیده و آسیب اجتماعی زیبنده شهر نیست و مردم انتظار برخورد و اعمال قانون را با متکدیان دارند.
عباسی با بیان اینکه هم افزایی و انجام وظایف در این زمینه از سوی مسئولان به درستی انجام نشده است متذکر شد: درست است که گام‌های موثری در این زمینه برداشته شده اما کافی نیست و طبق ماده قانونی تکدی‌گری جرم انگاری محسوب می‌شود و اگر اموالی نیز از این راه کسب کنند به نفع دولت گرفته و مشمول مجازات خواهند شد.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان، اظهار داشت: طبق دستورالعمل، بعد از غربالگری، امکان اقدامات حمایتی، توانمندسازی از طریق حرفه آموزی و ایجاد فرصت اشتغال برای متکدیان نیازمند، توسط دستگاه‌های دولتی و نهادهای حمایتی وجود دارد ضمن اینکه باتوجه به ظرفیت بالای موسسات خیریه در استان، می‌توانند در این زمینه نقش آفرینی کنند.
عزم شهرداری زنجان برای مقابله با تکدی‌گری
در همین راستا شهرداری زنجان براساس برنامه‌ زمان‌بندی برای جمع‌آوری متکدیان در سطح شهر اقدام می‌کند.
خلخالی گفت: فراجا این آمادگی را دارد تا در چارچوب قانون و بر مبنای آئین نامه با همه دستگاه‌های متولی برای پاک‌سازی شهر از متکدیان و معتادان متجاهر همکاری لازم را داشته باشد‌.
دستور دادستان زنجان برای دستگیری لیدرهای متکدیان
به گزارش تسنیم، افزایش متکدیان در چند وقت اخیر در شهر زنجان سبب شد، بهروز عباسی دادستان زنجان به رئیس پلیس اطلاعات و امنیت عمومی استان دستور دهد هرچه سریعتر متکدیان حرفه‌ای و اموالشان که به عنوان لیدر، اقدام به فعالیت مجرمانه می‌کنند، شناسایی و دستگیر کند.