خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 10 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

در دیدار مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان با معاون اول رئیس جمهور چه گذشت؟- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم

تسنیم | استان‌ها | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 09:56
معاون اول رئیس جمهور در سفر به استان سیستان و بلوچستان با مجمع نمایندگان این استان دیدار و گفت وگو کرد.
استان،آب،سيستان،بلوچستان،سوخت،انتقال،مشكلات،افزايش،مايع،اقدا ...

خلاصه خبر

معاون اول رئیس جمهور در این نشست دستور داد تا در پروژه انتقال آب دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان، لوله‌گذاری‌های مرتبط با خطوط انتقال آب به شهرهای مسیر هر چه سریعتر آغاز شود.
علی اکبر محرابیان با بیان اینکه اقدامات وزارت نیرو در سیستان و بلوچستان و در حوزه آب در تاریخ کشور بی‌نظیر است، بر تسریع اجرایی شدن طرح‌های اضطراری تامین آب استان تاکید کرد و گفت: با اختصاص اعتبارات لازم می‌توانیم تا سه سال آینده بخش بزرگی از مشکلات آب این استان را حل کنیم.
وی همچنین گزارشی از وضعیت کلی منابع آب استان و نقشه شهرها و مناطق دارای تنش آبی، حجم آب فعلی سدهای مخزنی استان، چگونگی تامین آب آشامیدنی شهر زاهدان و مخازن چاه نیمه‌ها و اقدامات انجام شده در زمینه حق‌آبه هیرمند ارائه کرد.
وزیر نیرو به تشریح برخی از برنامه‌های این وزارتخانه برای تامین آب آشامیدنی منطقه سیستان و شهر زاهدان شامل طرح های اضطراری، میان مدت و بلند مدت، جهاد آبرسانی و رفع تنش آبی از یک هزار و 751 روستا، چگونگی پیشرفت پروژه‌های انتقال آب از دریا و استخراج آب‌های ژرف و زیرزمینی، اجاره و تملیک چاه‌ها، انتقال آب از دشت‌های این استان به زاهدان و دیگر شهرها و ساخت سدهای جدید به منظور جلوگیری از هدر رفت آب‌های سطحی پرداخت.
نمایندگان مردم سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست دغدغه‌ها، راهکارها و مشکلات این استان از قبیل تبعات خشکی رود هیرمند، راهکارهای اشتغال‌زایی در استان، مشکلات آب و انرژی، لزوم اختصاص سهمیه‌های جدید سوخت به مردم، راهکارهای مقابله با قاچاق سوخت، پیگیری دریافت حق‌آبه هیرمند و بهسازی و نوسازی جاده‌های استان را مطرح کردند.