خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

ابتکار مقاومت برای خروج لبنان از خلأ/ روابط حزب الله و جریان آزاد ملی به روال قبل برمی گردد؟- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 09:55
بعد از نشست معاون سیاسی دبیرکل حزب الله با رئیس جریان آزاد ملی در پی حواشی بحث برانگیزی که اخیراً در روابط دو طرف به وجود آمده بود، سناریوهایی درباره احیای این مناسبت و ازسرگیری توافق های قبلی مطرح می گردد.
ملي،آزاد،باسيل،لبنان،سياسي،روابط،رئيس،دولت،توافق،نمايندگان،ج ...

خلاصه خبر

توافق موسوم به «مار میخائیل» که در سال 2006 توسط سید «حسن نصرالله» دبیر‌کل حزب‌الله و «میشل عون» رئیس جمهور سابق لبنان که در آن زمان رئیس جریان آزاد ملی بود امضا شد، سرمنشأ آغاز روابط استراتژیک میان حزب‌الله و این جریان بود.
براساس این قرارداد حزب‌الله و جریان آزاد ملی به‌عنوان دو متحد راهبردی در زمینه‌های مختلف از جمله پرونده سیاسی لبنان با هماهنگی و همکاری عمل کرده‌اند.
ائتلاف این دو حزب نقش مهمی در حفظ انسجام و ثبات داخلی لبنان ایفا کرد، بارزترین نمونه همکاری آنها در پارلمان مشهود است؛ جایی که علی‌رغم برخی اختلافات به‌ویژه دیدگاه‌های متناقضی که بعضاً میان «جبران باسیل» رئیس کنونی جریان آزاد ملی با دیگر متحدان حزب‌الله از جمله جنبش امل وجود داشت، اما نمایندگان آنها همواره از وزنه پارلمانی خود برای تقویت ائتلاف و جایگاه سیاسی دو طرف در لبنان استفاده کرده‌اند.
سید حسن نصرالله نیز در واکنش به حواشی به‌وجودآمده بعد از تحولات سیاسی اخیر لبنان و همچنین موضع‌گیری‌های جریان آزاد ملی گفت: ما هرگز از توافق با جریان آزاد ملی خارج نخواهیم شد؛ مگر اینکه این جریان چنین چیزی بخواهد.
برخی نیز معتقدند که گذشته از تحولات سیاسی اخیر لبنان و نارضایتی باسیل از روند پیشبرد پرونده‌ سیاسی این کشور، او به تأثیرگذاری جنبش امل بر سیاست‌های حزب‌الله معترض است؛ همان‌طور که جریان آزاد ملی و جنبش امل طی سال‌های گذشته در عرصه‌های مختلف اختلاف‌نظرهای زیادی داشته‌اند.
موضع‌گیری رسانه‌های وابسته به جریان آزاد ملی درباره حزب‌الله و جنبش امل در چند ماه گذشته مؤید همین امر است و بعضاً سیاستمداران جریان مذکور نیز به این مواضع دامن زده‌اند.
منابع آگاه سیاسی لبنان اعلام کردند که باسیل از حدود یک ماه قبل برنامه تماس‌های خود را با شخصیت‌ها و نمایندگان مناطق شمالی لبنان و بیروت آغاز و با تعداد زیادی از نمایندگان اهل‌سنت دیدار کرده است و همچنین قصد دارد در چارچوب گسترش دایره روابط خود با سیاستمداران لبنانی، جلسات بیشتری با نمایندگان بیروت درباره انتخاب رئیس جمهور برگزار کند.
البته پرونده ریاست‌جمهوری لبنان در مسیری پیچیده متوقف شده و تحت‌الشعاع اختلافات داخلی و فشارها و مداخلات خارجی قرار گرفته است و آن‌گونه که منابع سیاسی و پارلمانی لبنان گزارش می‌دهند حتی تا نیمه سال 2023 یا ماه‌های پایانی آن نیز نمی‌توان با قطعیت چشم‌اندازی برای خروج از خلأ سیاسی این کشور در سطح انتخاب رئیس جمهور یا تشکیل دولت ترسیم کرد.