خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 10 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

قلع و قمع بودجه درمان ناباروری/ حذف وام زوجین نابارور

مهر | سلامت و پزشکی | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 09:26
رئیس فراکسیون زنان مجلس، از بی توجهی دولت نسبت به حمایت از درمان زوج‌های نابارور در لایحه بودجه ۱۴۰۲ انتقاد کرد.
درمان،ناباروري،موضوع،بيمه،ذيل،مراكز،تبصره،بودجه،تجهيز،اعتبار ...

خلاصه خبر

ضمن آنکه در همین تبصره رقم ۲,۰۰۰ میلیارد ریال برای جهاد دانشگاهی بابت ایجاد و تجهیز مراکز درمان سرطان و ناباروری در نظر گرفته شد.
قاسم‌پور تأکید کرد: ضمن آنکه اعتبارات مراکز درمان سرطان و ناباروری در کنار هم دیده شده که جهت شفافیت اعتبار هر بخش و تسهیل فرآیند نظارتی لازم است تفکیک شوند.
در این شرایط هم بخش خصوصی درمان ترجیح می‌دهد خدمات خود را از پوشش بیمه خارج کند و در نتیجه، دسترسی زوجین نابارور به درمان، به خصوص در مناطقی که مراکز درمان دولتی موجود نیست، سخت‌تر خواهد شد.
وی افزود: همچنین برای وزارت بهداشت، مبلغ اندکی حدود ۷ میلیارد تومان برای چند موضوع اجرای برنامه سلامت باروری و فرزندآوری، تعداد فرانشیز پرداختی بابت زایمان طبیعی، درمان ناباروری و…، نیز در نظر گرفته شده است که با توجه به کمی اعتبار و تعدد موضوعات، در کمک به زوج‌های نابارور قابل توجه و پیش‌برنده نخواهد بود.
مطابق آمار حدود ۳.۵ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارند و هزینه‌های بالای درمان و همچنین دسترس‌ناپذیری زوجین به درمان‌ها یکی از موانع فرزندآوری و محروم شدن ایشان از حق فرزندآوری است.