خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 12 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

مهمترین پرونده‌های فساد بین مقامات نظامی، سیاسی اسرائیل

مشرق | بین‌الملل | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 09:24
فساد در اراضی اشغالی پرونده ای با سوابق دیرینه است که از آغاز اشغال فلسطین در سال۱۹۴۸ کلید خورده و تا امروز هم ادامه دارد،مساله ای که صهیونیست ها همواره سعی بر پنهان نمودن و سانسور آن دارند.
صهيونيستي،رژيم،فساد،وزير،سياسي،متهم،خاخام،نتانياهو،جامعه،رئي ...

خلاصه خبر

اسحاق رابین، نخست وزیر
عزرا وایزمن، رئیس رژیم صهیونیستی
در سال ۲۰۰۰ میلادی «عزرا وایزمن» رئیس وقت رژیم صهیونیستی که از سال ۱۹۹۳ در این منصب قرار داشت، مجبور به استعفا از این سمت شد.
تحقیقات و بازجویی از عزرا وایزمن به عنوان نخستین پرونده بازجویی جنایی از مقامی در سطح رئیس رژیم صهیونیستی به ثبت رسیده است.
ایهود المرت که سوابق نظامی در تیپ گولانی ارتش رژیم صهیونیستی دارد، در بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ نخست وزیر بود.
آرییل شارون، نخست وزیر و وزیر جنگ
«آرییل شارون» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ که در گذشته وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز بوده و به قصاب صبرا و شتیلا مشهور است، متهم به دریافت رشوه‌های چند صد هزار دلاری از یک تاجر اسرائیلی شد.
نفوذ و قدرت شارون باعث شد که دستگاه قضائی رژیم صهیونیستی اعلام کند ادله را برای محکوم نمودن وی کافی نداند.
نتانیاهو در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۹ برای نخستین بار در تاریخ جعلی رژیم صهیونیستی از سوی دادستان عمومی این رژیم در سه پرونده موسوم به ۱۰۰۰، ۲۰۰۰ و ۴۰۰۰ متهم به رشوه، کلاهبرداری و خیانت در امانت شد.
آریه درعی وزیر وقت امور داخلی رژیم صهیونیستی در ژوئن سال ۱۹۹۰ متهم به دست داشتن در پرونده‌های رشوه، سرقت اموال عمومی و ارائه کمک‌های غیرقانونی به حزب شاس (حزب تحت ریاست خودش) شد.
اما در سال ۲۰۱۲ ضمن بازگشت به عرصه سیاسی بار دیگر ریاست حزب شاس را برعهده گرفت.
یونا متاسکر، خاخام ارشد
«یونا متاسکر» خاخام ارشد یهودیان اشکناز (یهودیان کشورهای غربی) در بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ بود.
در مارس ۲۰۱۹ خاخام متاسکر پس از گذراندن ۲۲ ماه حبس آزاد شد.
گفتنی است در اراضی اشغالی دو خاخام ارشد شامل خاخام اشکنازی‌ها (یهودیان غربی) و خاخام سفاردی ها (یهودیان شرقی) مسئولیت محاکم دینی و همه احکام مرتبط با دین یهودیان را برعهده دارند.
الیاهو دورون، خاخام ارشد
الیاهو دورون خاخام ارشد یهودیان سفاردی (کشورهای شرقی) در بین سال‌های ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ به اتهام صدور گواهی‌های جعلی برای برخی افراد امنیتی مورد محاکمه قرار گرفت.
وی در نهایت پس از چهار سال محاکمه در این پرونده متهم شناخته شد و به این مساله اعتراف کرد که با صدور ۱۵۰۰ گواهی جعلی به برخی نیروهای امنیتی کمک کرده که افزایش حقوق دریافت کنند.
الیعازر مروم فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش رژیم صهیونیستی در پرونده ۳۰۰۰ که مختص به موضوعات فساد بنیامین نتانیاهو متهم شده است.
یکی دیگر از اتهامات وی دریافت رشوه است.