خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 10 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه/ موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!

مشرق | سیاسی، برگزیده | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 08:30
کار اصرار برخی فعالان اعتدالی و اصلاح‌طلب از تأکید بر راهکار برجامی برای حل مشکلات کشور گذشته و انگار به عشق و جنون کشیده است. آنها همچنان نمی‌خواهند از تجربیات عبرت بگیرند.
ايران،كشور،گاز،تورم،گراني،موتورهاي،نرخ،توسعه،اقتصادي،دولت،لك ...

خلاصه خبر

موتورهای تولید تورم خاموش؛ موتورهای گرانی بیقاعده روشن!
احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد اخیراً در بخشی از یک مصاحبه با خبرگزاری ایلنا در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با افزایش نرخ دلار و افزایش تورم در دی ماه هنوز بر سر حرف‌تان برای کاهش نرخ تورم هستید، اظهار داشت: حتما تمام موتورهای کنترل تورم اعم از کنترل نقدینگی و کسری بودجه در کشور کنترل شده است و رسانه‌ها هم کمک می‌کنند مسأله نرخ ارز که انتظارات آتی در اذهان مردم و فعالان اقتصادی دارد، کنترل شود و هر سه موتور کنترل تورم در مسیر کاهش آینده نرخ است به شرطی که اجازه ندهیم که شایعات خارجی با این سرعت و اینقدر زود بازار را بهم بریزد.[1]
*وزیر محترم اقتصاد، 3 ماه قبل و در ابتدای مهرماه هم عبارتی را به کار برد مبنی بر اینکه موتورهای تولید تورم در دولت رئیسی مهار شده‌اند.[2]
در واقع با وجود اینکه نرخ تورم در ادعای مسئولان کاهش یافته اما "گرانی بیقاعده" مشغول جولان است و معیشت مردم را دستخوش تلاطم کرده.
"فرم و محتوای شورش آینده" به روایت فرماندهان فتنه
محمدرضا تاجیک، از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب و از حامیان آشوب، طی یادداشتی با طرح کنایه فروپاشی حکومت ایدئولوژیک کمونیستی در شوروی، نوشته است: جامعه امروز ایرانی، به‌طور فزاینده‌ای نوعی سیاسی‌شدگی امور غیرسیاسی و پیش‌پاافتاده (عمدتا امور انضمامی و ناظر بر زندگی روزمره) را تجربه می‌کند.
از این رفتار شریرانه که البته بر اثر هجر عقلانیت و مطالعه حادث می‌شود که بگذریم؛ سخنان تاجیک ناظر به احتمالات مربوط به وقوع "فتنه اقتصادی" است.
راه حلی که تاکنون پیش‌لرزه‌هایی مثل دیماه 96، اغتشاشات مهسا و اغتشاشات آبان 98 را با زمینه‌های مختلف امتحان کرده و برای گُر گرفتن این جرقه‌ها بر هیمه‌ای که آقایان جمع‌آوری و انباشه کرده‌اند لحظه‌شماری می‌کند.
و از همین روست که تاجیک عبارت‌هایی مثل شورش و زیر و رو شدن را بی هیچ محابایی رواداری می‌کند.
اینکه برخی محافل تحلیلی از تاجیک و دوستان او با عنوان "فرماندهان فتنه اقتصادی" یاد می‌کنند نیز از همین روست!
آنها هستند که بدون هیچگونه مذمت و منعی گفتند اغتشاشات آبان 98 در سطحی وسیع‌تر و خشن‌تر تکرار خواهد شد.[6]
و آنها هستند که در بحبوحه اغتشاشات مهسا گفتند نظام شکار است و نظام شکارچی(!) و سپس از این گفتند که خشونت اغتشاشگران الهی است.[7]
مردم، مسئولان، خواص و نهادهای امنیتی هریک در مقابل توطئه "فتنه اقتصادی" یا همان آشوب آینده وظایفی جداگانه و گاه متداخل دارند...
2_ https://irna.ir/xjKFvT
3_ http://fna.ir/47jtc