خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

کنکور ۱۴۰۲؛ از دستگیری ۶۰ متخلف تا تایید سلامت آزمون

مهر | دین و اندیشه | چهارشنبه، 05 بهمن 1401 - 05:57
مداد سیاه پررنگ عضو جدانشدنی کنکور در تمام این ۵۴ سال بود، اما از زمانی که پای تقلب و ادعای خرید و فروش سوال مطرح شده است، این فضای مجازی است که در کنکور رقیب می طلبد.
كنكور،آزمون،اينترنت،برگزاري،تقلب،سنجش،سازمان،سراسري،زمان،سوا ...

خلاصه خبر

به نظر می‌رسد از روزهای کنکور ۱۳۹۹ که با کرونا همزمان شد و اولین عکس از دفترچه آزمون گروه هنر در صبح روز آزمون در فضای مجازی منتشر شد، موضوع تقلب و تخلف در کنکور وارد فاز تازه ای شد و با کشف ابزاری خاص از برخی داوطلبان نگاه به تقلب‌ها تغییر کرد.
پیش از این تقلب‌هایی مانند جای دیگری امتحان دادن، همراه داشتن موبایل به صورت مخفیانه، پرسیدن پاسخ از داوطلب کناری و غیره مطرح بود.
همچنین تبلیغات کانال‌های فضای مجازی نیز در روزهای منتهی به برگزاری کنکور اوج گرفت و با توجه به تأثیر ۴۰ درصدی معدل و سوابق تحصیلی به صورت قطعی در کنکور، این تبلیغات به امتحانات نهایی دوره متوسطه هم کشیده شد و برای این امتحانات هم کانال‌های متعدد اعلام کردند که کلیدها را در اختیار دارند و آن را با قیمت‌های چند میلیون تومانی در اختیار داوطلبان قرار می‌دهند و از همین رو با افزایش امکان تقلب از طریق شبکه سراسری اینترنت، پای اینترنت رسماً به کنکور ۱۴۰۲ باز شد.
انتشار عکس از سوالات دفترچه پس از برگزاری جلسه کنکور یک نوع تخلف محسوب می‌شود اما اینکه سوال قبل از جلسه آزمون در اختیار فردی بوده باشد نوعی تقلب محسوب می‌شود که با انتشار آن می‌توان ادعا کرد که سوالات لو رفته است چیزی که به زعم سازمان سنجش تاکنون رخ نداده است و کلاهبرداران صرفاً با ادعای در اختیار داشتن سوال از داوطلب پول می‌گیرند و در زمان آزمون دیگر خبری از آنها نمی‌شود.
در نهایت عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش تاکید کرد محدودیت بر روی شبکه اینترنت همراه در حوزه‌های شبکه‌های پیام رسان اعمال می‌شود.
از سوی دیگر رئیس سازمان سنجش در روز برگزاری اولین آزمون از ۳ دستگیری مهم قبل از برگزاری کنکور خبر داد.
تصویری که کانال‌های فضای مجازی در زمان برگزاری آزمون گروه علوم تجربی منتشر کردند
رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری: آزمون دی ماه با سلامت کامل برگزار شده است
دکتر محمدحسین حاجیلو قائم مقام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور و رئیس شورای حفاظت آزمون در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جزئیات بررسی تخلفات کنکور ۱۴۰۲ گفت: آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها با توجه به اهمیت آن در آینده تحصیلی و شغلی داوطلبان از سراسر کشور همواره بعنوان یک آزمون مهم و حساس مورد توجه قرار گرفته است.
حاجیلو خاطرنشان کرد: در مقابل سازمان سنجش آموزش کشور نیز تلاش کرده است که برای مقابله با این تخلفات که سلامت آزمون را هدف گرفته اقداماتی را انجام دهد که از جمله افزایش تعداد دفترچه‌ها و پاسخنامه‌ها بویژه در گروه آزمایشی علوم تجربی چهار دفترچه و پاسخنامه مجزا در اختیار داوطلبان قرار گرفت تا زمان کافی برای ارسال پاسخ به داوطلبان متخلف از بین رفته یا بسیار محدود شود.
رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری اضافه کرد: همچنین در سال گذشته در ادامه با بررسی‌های فنی و با توجه به تکلیف قانونی حاصل از ماده ۱۱ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم آزمون‌های سراسری حدود ۱۰۵۰ نفر به دلیل مشابهت غیرمتعارف پاسخنامه و عدم همخوانی سوابق تحصیلی و آزمونی با تصمیم هیأت بدوی و رسیدگی به تخلفات و جرایم آزمون سراسری به آزمون مجدد برای رفع شبهه در آزمون دعوت شدند که پس از سه بار برگزاری آزمون مجدد که فقط برای چند درس تخصصی برگزار شد تعداد بسیار کمی توانستند حدنصاب لازم در حد ۳۰ درصد پاسخگویی قبلی را کسب کنند که نشان داد بررسی فنی و راستی آزمایی سازمان سنجش کاملاً درست بوده است.
وی با اشاره به سعی سازمان سنجش مبنی بر ارتقا وضعیت امنیت آزمون سراسری گفت: پس از برگزاری آزمون سراسری ۱۴۰۱ در تیرماه سازمان سنجش آموزش کشور با پیگیری‌های جدی تلاش کرد هم از نظر ساختار مدیریتی در سطح استان‌ها و شهرستانها و هم از نظر تأمین امنیت آزمون نسبت به ارتقا وضعیت موجود اقدام کند به همین منظور با صدور احکامی از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رؤسای دانشگاه‌های مراکز استان‌ها به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر در برگزاری آزمون‌های سراسری منصوب شدند و پس از آن ضمن برگزاری نشست‌های هماهنگی با رؤسای دانشگاه‌ها و ابلاغ دستورالعمل مدیریت استانی آزمون‌ها اقدامات بسیار خوبی برای سازماندهی مجدد عوامل اجرایی برگزاری آزمون صورت گرفت.
قائم مقام رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به تمهیدات سازمان سنجش برای امنیت آزمون یادآور شد: از سوی دیگر سازمان سنجش ضمن افزایش دفترچه‌ها و پاسخنامه‌های مجزا بویژه در گروه علوم تجربی، ارتقا دستگاه‌های آشکارساز و شناسنامه دار کردن عوامل اجرایی و حفاظتی آزمون در سراسر کشور نسبت به گذشته اقدامات گسترده‌تری را با همکاری دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی برای شناسایی و مقابله با شبکه‌های مدعی تقلب انجام داده و در ادامه به عنوان آخرین حلقه امنیت آزمون سراسری پیشنهاد محدودیت اینترنت تلفن‌های همراه بصورت نقطه‌ای و در محل برگزاری آزمون‌های سراسری را داد که در شورای امنیت کشور تصویب و توسط وزارت ارتباطات اجرا شد.
برای محدود کردن اینترنت تلفن همراه در محل‌های برگزاری آزمون قبلاً به شهروندان اطلاع رسانی شد و از همراهی آنان تشکر می‌کنم که این موضوع قطعاً تأثیر مثبت در امنیت آزمون داشته است.
رئیس شورای حفاظت آزمون سراسری تاکید کرد: به عنوان نهاد تخصصی برگزاری آزمون لازم است از همۀ روش‌های ممکن برای مقابله با تقلب استفاده کنیم.
به گزارش مهر، با برگزاری کنکور ۱۴۰۲ و دو نوبتی شدن آن در دی ماه و تیرماه این فرصت برای داوطلبان بوجود آمد که با استرس کمتری در کنکور شرکت کند اما هنوز هم برای برخی از داوطلبان کنکور آنقدر اهمیت دارد که برای کسب نمره و رتبه بالاتر در آن حاضر هستند هر خطری را به جان بخرند و از راهی غیر از درس خواندن وارد دانشگاه شوند.