خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 19 آذر 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان شریف (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

امیرعبداللهیان: تروریستی تعیین کردن احتمالی سپاه فاقد هرگونه مشروعیت است- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 21:33
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در یادداشتی در تارنمای شبکه الجزیره نوشت که احتمال تروریستی تعیین کردن سپاه شدیدا غیرمسئولانه و فاقد هرگونه مشروعیت است.
كـه،ايـران،سپاه،تروريستي،ايران،امنيتي،خواهـد،منافع،امنيت،ارو ...

خلاصه خبر

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زمانی که شهروندان اروپایی دسته دسته به عضویت گروه‌های تروریستی رنگارنگ می‌پیوستند و روانه غرب آسیا می‌شدند، به درخواست دو دولت عراق و سوریه، دست همکاری با آنها برای مبارزه با تروریسم را به گرمی فشرد و تا زمان شکست کامل داعش و پاکسازی این کشورها از وجود گروه های تروریستی در کنار آنها ماند!در صورتی کـه چنین سناریویی تحقق یابد، به مثابه یک بی‌درایتی امنیتی برای اروپـایی‌ها خواهـد بـود.
جمهـوری اسلامـی ایـران چنین اقدامی را به مثابه تشدید وضعیت از سـوی اروپـایی‌ها تلقی خواهـد کـرد و جمهوری اسلامی ایران را بیش از گذشته نسبت به قابل‌اعتماد بودن و قابلیت شراکت‌پذیری اروپا در مسائل امنیت جهانی دچار تردید خواهد نمود.
این امر تبعاتی عمیق برای منافع کشورهای اروپـایی در منطقـه غرب آسیا خواهـد داشت.
ضروری‌ است عقلانیت در دستگاه سیـاست خارجـی اروپـا بـر فضای کنونی غلبه یابد تا از یک بحـران دیگـر جلوگیری شود، اما سیـاست خارجـی جمهـوری اسـلامی ایـران درون و بیرون منطقـه مبتنی بـر ارزیـابـی‌های فانتزی و گذرا از وضعیت نیست و به هـر اقـدام خصمانه واکنشی متناسب به لحاظ ماهیت و دامنه نشان خواهـد داد.
قمار اروپـا برای تکـرار تجربه شکست‌خورده آمریـکایی‌ها در برابر نیروی نظامـی رسمی ایـران به دلایل زیادی به ضد خودش تبدیـل خواهـد شد و شانس هرگونه نتیجه‌ای برای آن متصور نیست.
سپاه پاسداران در هـر دو زمینه نقشی محوری ایفا می‌کنـد، بنابراین، چنین اقدامی علیه سپاه به مثابه آن است کـه همه اقدامات ملی ایران در زمینه دفاعی و بازدارندگی را به تروریسم مرتبط بدانیم.
بسیاری از اعضـای سپاه، از فرماندهان گرفتـه تا سربازان، در نبرد بـا تروریسم در منطقـه به شهادت رسیده‌اند.
اگر اروپـا تصمیم بگیرد راهی را کـه آمریـکا رفت ادامه دهـد و سیـاست‌های ترامپی در پیش گیرد، چه چیزی از جامعه بین‌الملل مبتنی بـر قانـون باقی خواهـد ماند؟
هدف قرار دادن سپاه که موتور امنیت ایـران محسوب مـی‌شود، منافع اروپـا در منطقـه را متزلزل خواهـد کـرد.