خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

یکشنبه، 09 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

نامه دادستان کل کشور به وزیر امور خارجه درباره تروریستی خواندن "سپاه"- اخبار حقوقی و قضایی - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 17:28
دادستان کل کشور طی نامه ای به وزیر امور خارجه درباره تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: اقدام پارلمان اروپا خلاف حقوق بین الملل است.
اسلامي،اروپا،پاسداران،سپاه،تروريستي،پارلمان،اقدام،حقوق،انقلا ...

خلاصه خبر

"با توجه به صدور قطعنامه مورخ 29/10/1401 پارلمان اروپا و قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا، صرف نظر از غیر الزام‌‌آور بودن این قطعنامه، به لحاظ جایگاه حقوقی دادستانی کل کشور به عنوان مدعی‌‌العوم، اعلام می‌دارد که این اقدام فاقد وجاهت قانونی و خلاف حقوق بین‌‌الملل می‌باشد؛ زیرا کشورها در اجرای ماده 2 منشور ملل متحد در روابط بین‌‌المللی خود می‌‌بایست از توسل به تهدید یا هر نحو دیگری که با اصول و روش‌‌های ملل متحد متباین باشد امتناع کرده و در صورت تخطی از آن، لازم است اقدامات حقوقی متناسب از طریق سازوکارهای بین‌المللی مرتبط صورت گیرد.
بنابراین انتظار است با توجه به شرح وظایف وزارت امور خارجه که از جمله آنها استیفاء حقوق ملت از اقدامات دولت‌های خارجی است، دستور فرمائید؛ به‌منظور جلوگیری از تکرار این اقدام خلاف حقوق بین‌الملل، موضوع با جدیت پیگیری و اقدامات لازم به عمل آورده و نتیجه حاصله را مستمراً گزارش نمایند.
در این رابطه دادستانی کل کشور مستنداً به ماده 290 قانون آئین دادرسی کیفری آمادگی خود را برای هرگونه همکاری اعلام می‌دارد."