خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

مطالبه سازمان بازرسی از دستگاه‌های تاثیرگذار در هوای پاک

مهر | اجتماعی و حوادث | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 16:00
سازمان بازرسی از دستگاه‌های تاثیرگذار در اجرای قانون هوای پاک توضیحات خواست.
سازمان،بازرسي،قانون،اجراي،هواي،كشور،پاك،اشاره،و…،قائم،زيست،م ...

خلاصه خبر

رحمانیان در ادامه این نشست از معاونان وزرا و نمایندگان دستگاه‌های تأثیرگذار در راستای اجرای این قانون خواست به سوالات در رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه فعالیتی خود در بحث استانداردسازی و ارتقای کیفیت سوخت، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، استانداردسازی سامانه‌های احتراقی، تأمین اعتبارات برای اجرای این قانون و… توضیح بدهند.
لزوم درک شرایط و مقتضیات مسائل اساسی، ابلاغ تکالیف دستگاه‌ها در راستای اجرای قانون هوای پاک از سوی بازرسان امور به وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها و… از دیگر موضوعاتی بود که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور به آنها اشاره کرد و خواستار یک اقدام فوق العاده از سوی دستگاه‌ها شد.
وی در ادامه سخنان خود به تشریح برخی از وظایف دستگاه‌ها پرداخت و گفت: به عنوان نمونه وزارت نفت باید پیگیری برنامه‌های مصوب در خصوص ارتقا و کمی سازی فرآورده‌های نفتی و ارائه برنامه زمانبندی در خصوص اجرای طرح کهاب موضوع ماده ۱۶ اصلاحی آئین نامه فنی ماده ۲ قانون هوای پاک، وزارت نیرو ارائه زمان‌بندی و پیگیری توسعه نیروگاه تجدیدپذیر موضوع ماده ۱۹ و ارائه برنامه زمان‌بندی و الزام صنایع به تأمین بخشی از انرژی مورد نیاز خود، نصب تجهیزات کنترلی آنلاین در نیروگاه‌ها با هماهنگی محیط زیست و… را دنبال کند.
رحمانیان تاکید کرد: وزارت کشور باید نسبت به نوسازی ناوگان عمومی و ساماندهی تردد و حمل و نقل شهری، اجرای سرانه سبز شهرها و حریم و کمربندسبز را با همکاری وزارت جهادکشاورزی و وزارت صمت نیز ارائه برنامه زمانبندی و اصلاح ماده ۴ آئین نامه فنی ماده دو قانون، ارائه زمان بندی و پیگیری نصب تجهیزات کنترلی آلودگی هوا و… را پیگیری کند.
اختصاص تسهیلات چهاردرصد با بازپرداخت ۱۰ ساله برای از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، ارائه تسهیلات ارزان قیمت جایگزین خودرو فرسوده و… از جمله وظایف سازمان برنامه و بودجه بر اساس قانون هوای پاک است.
در جریان این نشست که با حضور سرپرست معاونت نظارت و بازرسی امور سیاسی و قضائی و رئیس دفتر بازرسی امور ویژه سازمان بازرسی برگزار شد، معاون رئیس سازمان محیط زیست، معاون وزیر کشور، معاون وزیر نفت، نماینده سازمان برنامه و بودجه و… به سوالاتی که قائم مقام سازمان بازرسی کل کشور پیرامون سوخت، خودروهای فرسوده و… پرسیده بود، پاسخ دادند.