خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

حدادعادل: آمار تخلفات در پاسداشت زبان فارسی بالا است

مشرق | فرهنگی و هنری | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 15:39
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در به کار بردن عبارت انگلیسی در تبلیغات تجدید نظر شد، اما هنوز تخلفاتی وجود دارد که باید به نیروی انتظامی گزارش داده‌شود.
زبان،فارسي،تبليغات،فرهنگ،پاسداشت،ادامه،مجوز،شوراي،اسلامي،ارش ...

خلاصه خبر

به گزارش مشرق، نشست شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی سه‌شنبه چهارم بهمن‌ماه ۱۴۰۱ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزارشد.
در این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود شالویی دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و معاونان دستگاه‌ها و نمایندگان شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی حضور داشتند.
غلامعلی حدادعادل با بیان اینکه وضعیت توجه به زبان فارسی خوب نیست، به بالا بودن آمار تخلفات در پاسداشت زبان فارسی اشاره کرد و گفت: آمار تخلفات در شهر بیش از آماری است که نیروی انتظامی ارائه می‌دهد.
در بالای شهر که سرمایه‌گذاری کلان انجام می‌شود، از زبان و خط فارسی استفاده نمی‌شود.
او با بیان اینکه شکسته‌نویسی در اصل مساله خطرناکی نیست، ادامه داد: باید توجه شود که از زبان محاوره به عنوان زبان معیار استفاده نشود.
باید مرز بین زبان محاوره و زبان معیار حفظ شود، زیرا هر شهر و منطقه یک گویش دارند و زبان محاوره شهرهای مختلف، متفاوت است.
رواج زبان شکسته امری است که باید مراقب بود از حدی بیشتر توسعه پیدا نکند.
باید توجه شود که از زبان محاوره به عنوان زبان معیار استفاده نشود.
باید مرز بین زبان محاوره و زبان معیار حفظ شود
برگزاری منظم شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی
رضا صیادی در ابتدای سخنانش به برخی از فعالیت‌های سازمان زیباسازی شهرداری تهران اشاره کرد و ادامه داد: پاسداشت زبان فارسی در تبلیغات شهری، نصب مجسمه‌های بزرگان زبان فارسی در کریمخان، نصب سازه‌های فارسی با رویکرد کتاب، نظارت دقیق بر اجرای قوانین در حوزه اصناف و برخی از اقدامات در ماه‌های اخیر توسط این سازمان انجام شد.
شهاب جنابی با بیان اینکه وزارت صمت توجه زیادی به پاسداشت زبان فارسی دارد، ادامه داد: در قالب وزارتخانه می‌توانیم الزاماتی تهیه کنیم که شرکت‌ها آنها را انجام دهند.