خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 13 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

تسهیلات تکلیفی فقط ۳ درصد کل وام‌های‌ ۱۴۰۲ / بانک‌ها از مفهوم «مالایطاق» سواستفاده ‌نکنند

مشرق | اقتصادی | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 15:24
با پیش‌بینی پرداخت ۶هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان تسهیلات توسط بانک‌ها در ۱۴۰۲، بنابراین تسهیلات تکلیفی فقط ۳ درصد از کل وام های پرداختی نظام بانکی خواهد بود.
تسهيلات،بانكي،پرداخت،نظام،تكليفي،بانك،پرداختي،مسكن،تومان،روس ...

خلاصه خبر

بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز بیانگر آن است که دولت در مسئله تسهیلات تکلیفی تقاضای نظام بانکی را مورد توجه قرار داده‌ است.
در این رابطه، مطابق جزئیات تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، تسهیلات تکلیفی نظام بانکی با ۹ شرط پرداخت می‌شود.
طبق اعلام بانک مرکزی در ۶ ماهه‌ نخست سال ۱۴۰۱، میزان ۱۹۵۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات‌ پرداخت شده‌ است.
این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته، ۱۲۴۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات‌ پرداخت شده‌ بود.
بر این مبنا، در صورت تحقق پیش‌بینی صورت گرفته یعنی پرداخت ۶۳۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سال ۱۴۰۲ و همچنین در نظر گرفتن سقف ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی تسهیلات تکلیفی لایحه بودجه ۱۴۰۲، فقط ۳ درصد از تسهیلات بانکی به تسهیلات تکلیفی از جمله وام موضوع قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، قوانین مربط به ایثارگران، قانون جهش تولید مسکن، قانون جهش تولید دانش بنیان و تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.
بهزادی گفت: متاسفانه نظام بانکی با طراحی یک بروکراسی بسیار پیچیده پس از اینکه از سوی همه نهادهای سیاست‌گذاری مکلف به پرداخت وام شد، تمامی تلاش خود برای پرداخت نکردن این تسهیلات را به کار می‌بندد.‌
* نمونه‌ای از سنگ‌اندازی نظام بانکی در مسیر پرداخت وام
‌یک نمونه از سرپیچی نظام بانکی در پرداخت تسهیلات تکلیفی، مسئله پرداخت تسهیلات مسکن روستایی است.
بر این مبنا مواردی از جمله ابلاغ بانک به شعبه کمتر از عدد تکلیفی بانک مرکزی، مشروط کردن پرداخت وام به منابع و مصارف بانک و همچنین تعیین سقف ماهانه و سوختن سهمیه استفاده نشده توسط هر بانک در هر ماه از جمله راهکارهایی است که بانک‌های دولتی به کمک آن از پرداخت تسهیلات مسکن روستایی سر باز می‌زنند.