خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

جمعه، 14 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

وجود 20 صنف پرریسک در حوزه فرار مالیاتی / میزان مالیات پزشکان اعلام شد- اخبار اقتصاد ایران - اخبار اقتصادی تسنیم

تسنیم | اقتصادی | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 14:36
مدیرکل مبارزه با فرار مالیاتی سازمان مالیاتی با بیان این نکته که 20 صنف پرریسک در حوزه فرار مالیاتی وجود دارد، گفت: به منظور کاهش فرار مالیاتی و مطابق با قانون، کلیه پزشکان و وکلا مکلف به استفاده از پایانه های فروشگاه هستند.
مالياتي،ماليات،سازمان،فرار،امور،پزشكان،حوزه،اطلاعات،اظهارنام ...

خلاصه خبر

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وحید عزیزی، مدیرکل مبارزه با فرار مالیاتی و پول‌شویی سازمان امور مالیاتی کشور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی، پیرامون تعریف فرار مالیاتی در سازوکار رسمی کشور بیان کرد: به هر تلاشی که به طور غیرقانونی موجب عدم پرداخت یا حتی پرداخت کمتر مالیات خواهد شد، فرار مالیاتی گفته می‌شود.
این مقام مسئول در خصوص روش‌های فرار مالیاتی تصریح کرد: غالباً افراد فاقد پرونده که هنوز پرونده مالیاتی ندارند یا اشخاصی که با وجود پرونده مالیاتی باز هم اظهارنامه نمی‌دهند یا حتی کسانی که ضمن ابراز اظهارنامه ولی کتمان درآمدی دارند با استفاده از روش‌های مختلف فرار مالیاتی می‌کنند.
عزیزی با اشاره به اینکه روزبه‌روز با الگوهای هوشمند و اظهارنامه، داده‌های در دسترس سازمان در حال تکمیل است، بیان کرد: امسال در سازمان امور مالیاتی برای برخی از افراد در زمان ابراز اظهارنامه، اطلاعات موجود در سازمان به آن‌ها نمایش داده شد و به همین منوال روزبه‌روز این اشراف اطلاعاتی بیشتر خواهد شد.
وی ادامه داد: البته این مسئله به‌طورکلی منفی نیست به عبارتی مشاهده شده که در شرایطی حتی افراد مشمول پرداخت مالیات نیز با استفاده از اطلاعات سازمان امور مالیاتی به دلیل محرز شدن پایین‌تر بودن میزان درآمد آن‌ها از مالیات معاف شدند.
تاوان تخلف با تبصره تسهیلی ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم
عزیزی در خصوص تبصره تسهیلی ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم برای افراد کم‌درآمد هم عنوان کرد: سازمان مالیاتی برای کاهش هزینه‌های اظهارنامه و حسابرسی بر اساس اطلاعات خود، برگه‌ای با عنوان تبصره ماده 100 را ارائه کرده است و در صورت قبول شخص همان برگه به منزله اظهارنامه قبول خواهد شد.
افراد می‌بایست تلاش کرده تا مشمول این مدل بازرسی نشوند، درواقع با بهره‌گیری از این ماده‌قانونی، به مأمورین اجازه داده شده تا به محل فعالیت مودیان مراجعه کنند، تا اسناد کاغذی نیز بررسی شود.