خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 19 بهمن 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

به زودی با موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی بر‌می‌گردیم ...

هشدار درباره پروژه خطرناک غربی-آمریکایی برای پنهان کردن حقیقت انفجار بیروت- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم

تسنیم | بین‌الملل | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 14:33
تحرکات جدید دستگاه قضایی و قاضی پرونده انفجار بیروت تحت حمایت ها و فشارهای غرب و آمریکا هشدارهایی را درباره وجود یک پروژه خطرناک برای پنهان کردن حقیقت این فاجعه برای همیشه، مطرح می کند.
پرونده،بيروت،انفجار،قضايي،لبنان،قاضي،طارق،اعلام،منابع،آزادي، ...

خلاصه خبر

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از ورود هیئت قضایی اتحادیه اروپا به لبنان برای انجام تحقیقات در پرونده فساد مالی بانک مرکزی این کشور و رئیس آن «ریاض سلامه»، تحرکاتی نیز از جانب اروپایی‌ها برای باز کردن دوباره پرونده انفجار بیروت انجام گرفت.
تصمیمات مشکوک طارق البیطار در پرونده انفجار بیروت
منابع آگاه لبنانی اعلام کردند که تحرکات جدید طارق البیطار با هماهنگی «سهیل عبود» رئیس شورای عالی قضایی لبنان انجام شده و او زمینه مناسب برای آزادی عمل البیطار فراهم کرده است.
طارق البیطار همچنین هفته گذشته با هیئت قضایی فرانسه متشکل از 2 قاضی که مسئول تحقیقات فرانسه درباره انفجار بیروت بودند دیدار داشت.
بنابراین تصمیم برای بازگرداندن وی به پرونده مذکور بیانگر حجم بالای مداخلات خارجی در امور قضایی لبنان و سیطره بر دستگاه قضایی این کشور است.
روزنامه الاخبار در گزارشی که سپتامبر 2022 منتشر کرده بود درباره فشارهای خارجی برای ابقای البیطار در منصب قاضی پرونده انفجار بیروت هشدار داده و تاکید کرد غربی‌ها برای جلوگیری از تغییر قاضی این پرونده به لبنان فشار می‌آوردند و آخرین مورد آن تهدیدات «آندریاس کندل» سفیر آلمان علیه رئیس شورای عالی قضایی لبنان بود.
-مسئله دوم این است که سهیل عبود اصرار داشت تیمی از قضات خود را برای دادگاه تجدید نظر درباره پرونده انفجار بیروت تعیین کند.
-دستگاه قضایی لبنان طی دوره اخیر تلاش کرده بگوید که اگر قاضی البیطار به کار خود در پرونده انفجار بیروت برنگردد، اوضاع خیابان‌ها منفجر خواهد شد.
بر این اساس کنگره آمریکا اعلام کرده که بازداشت محمد العوف را به معنای گروگان‌گیری یک شهروند آمریکایی در خارج از کشور می‌داند و بر این اساس با لبنان برخورد خواهد کرد.
در هر صورت دادستان دادگاه تجدید نظر لبنان قرار است به زودی موضع خود را درباره تصمیمات جدید قاضی پرونده انفجار بیروت اعلام کند.
منابع آگاه در این زمینه به الاخبار گزارش دادند که این دادستان در صدد آماده کردن پاسخی به البیطار است و تاکید می کند کاری که او انجام داده یک «بدعت» است.
بنابراین نمی‌توان امیدوار بود که مقامات قضایی لبنان بتوانند تصمیم درستی درباره قاضی البیطار بگیرند.