خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

دوشنبه، 07 فروردین 1402
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اژه‌ای درد دل‌های اقتصادی مردم را به دولت گوشزد کرد/ کت سپاهی، شلوار اروپایی!

مشرق | سیاسی، برگزیده | سه شنبه، 04 بهمن 1401 - 07:51
در تعالیم اسلامی وظیفه مردم در قبال مردم از وظایف حکومت در قبال مردم بیشتر است. لذاست که این آحاد جامعه هستند که باید بیشتر از دولت، دست همدیگر را در تلاطم مشکلات اقتصادی بگیرند.
دولت،ايران،اروپا،اقتصادي،سياست،اوكراين،اسلام،جنگ،احسان،اقدام ...

خلاصه خبر

"همانگونه که از روایات به دست می آید ثواب اعمال خیر در ماه رجب زیاد است.
پس بهتر است انسان در این ماه مبارک عبادتی را برگزیند که آن عبادت افضل از سایر عبادات است.
اسلام در این باب به 5 راهکار خمس، زکات، صدقه، احسان و انفاق اشاره دارد که باید دقت کرد از این تعداد؛ خرج‌کرد 2 مورد آخر صرفا مختص حالت نیازمندی یا فقر نیست بلکه می‌توان در قالب احسان و انفاق حتی نسبت به شاد کردن افرادی اقدام داشت که لزوما فقیر یا نیازمند نیستند اما اگر بودجه یک مسافرت یا یک خرید عقلانی بصورت هدیه در اختیار آنها قرار گیرد؛ با حال بهتری به زندگی ادامه خواهند داد.
البته این یک مثال ساده بود و مبحث احسان و انفاق که مجددا تأکید می‌شود مختص نیازمندان صرف نیست، بسیار بیش از این گسترده است و می‌تواند راهگشای موثری در بحث مشکلات اقتصادی جامعه باشد.
دقت شود که در تعالیم اسلام عزیز، مسئله "کمک مالی" اولا محدود به فقرا و مساکین نیست و هرکس می‌تواند از دیگری دستگیری کند و ثانیا مسئله کمک مالی در اسلام هرگز شامل پرداخت پول‌های خرد و کمک‌هایی مثلا در حد یک وعده غذایی نیست و اسلام بر کمک و احسان تا مرز بی‌نیاز شدن نیز تأکید دارد.
اینکه دلشاد سازی یک فرد با پولی که صاحب احسان یا انفاق می‌پردازد چگونه ممکن است و چگونه باید باشد؛ فرایندی است که بایستی در فراخور حال به آن اندیشید.
*تلافی جلوه دادن اقدام شریرانه اروپا در تروریستی نامیدن سپاه پاسداران در حالی است که اقدامات ایران از قبیل پیگیری منافع ملی در قضیه جنگ اوکراین و یا برخورد با اراذل و اوباش اغتشاشات خیابانی؛ اقداماتی عقلانی هستند.
ضمن اینکه این اقدامات لزوما هم به سپاه عزیز ما ربطی ندارد.
2_ isna.ir/xdNc6z
3_ https://www.jamaran.news/fa/tiny/news-1582221