سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

سر انجام خصوصی‌سازی صنعت خودرو به کجا رسید؟

باشگاه خبرنگاران | اقتصادی | جمعه، 04 آذر 1401 - 16:39
سرپرست دفتر شرکت‌ها و آماده‌سازی بنگاه‌های سازمان خصوصی‌سازی گفت:در خصوصی سازی مدیریت را شرکت‌های مادر تخصصی انتقال می‌دهند و هدف اصلی انتقال مالکیت است.
خودرو،خصوصي،واگذاري،سند،سهام،سوال،صنعت،دولت،مالكيت،امير،شركت ...

خلاصه خبر

سوال: چه مقدار از روند کار خصوصی سازی صنعت خودرو پیش رفته است؟
با قشر دانشگاهی‌ها نیز جلسه برگزار کرده ایم تا بتوانیم سند کاملی را تهیه کنیم.برای این سند و خصوصی سازی دو یا سه موضوع اصلی وجود دارد یک سهام خود دولت یا سهام تو دلی را واگذار کنیم که اول در این زمینه باید سهام شفاف و بعد واگذار شود.
مورد بعد بحث توثیق سهام است که یکی از خودرو ساز‌ها در این مرحله جلو‌تر است.
به دنبال این هسیتم که دولت از مدیریت این شرکت‌ها خارج و بعد در خصوص انتقال سهام تصمیم گیری شود باید نقش دولت به اندازه خود سهام باشد.در کل برای سهام تو دلی در مجامع حق رای دولت ندارد ، اما در عمل این گونه نیست.
سوال: نظر بانک ها در خصوص واگذاری و وثیقه این صنعت چیست؟
امیر رحیمی : افراد بالقوه در این صنعت در جلسات حضور دارند.
سوال: نظر شما در خصوص خصوصی سازی صنعت خودرو چیست؟
در این سند نحوه واگذاری در ۴ بخش مشخص شده مانند فروش سهام دولت، واگذاری جهت سبک سازی و سهام تو دلی آن‌ها که واگذاری سهام تو دلی در اولویت است.
قناتی: همان موارد مطرح شده وجود دارد در کل حضور صنعت خودرو در بورس بسیار هوشمندی این صنعت را بالا برده و اثر هر اقدامی خوب نمایش داده می‌شود عرصه خودرو در بورس کالا و حذف تدریجی قیمت گذاری دستوری نقش خود را نشان می‌دهند متاسفانه در عملکرد اقتصادی این خودرو سازان دخالت دولت مشکلاتی را ایجاد کرده است و سه یا ۴ سال در کل برای رفع زیان انباشته زمان باید سپری شود.