خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

بودجه حفاظت از کل حیات وحش کشور فقط 12 میلیارد تومان!- اخبار محیط زیست - اخبار اجتماعی تسنیم

تسنیم | اجتماعی و حوادث | جمعه، 04 آذر 1401 - 14:55
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تمام بودجه ای که برای حفاظت از حیات وحش کشور در سال 1401 اختصاص داده شده تنها 12 میلیارد تومان بود که این مبلغ جوابگوی تنها 10 درصد از نیازهای محیط زیست کشورمان است.
حفاظت،حيات،وحش،زيست،محيط،بودجه،برنامه،دفتر،كشور،مديريت،سازما ...

خلاصه خبر

فشار زیادی را بر زیستگاه‌ها و و به‌ویژه گونه‌های در حال انقراض کشورمان وارد کرده است, بودجه‌ای که هر سال برای حفاظت از حیات وحش در نظر گرفته می‌شود، بسیار کم است و به هیچ عنوان، پاسخگوی حفاظت از مناطق چهارگانه کشور نیست.
در رابطه با این موضوع، غلامرضا ابدالی؛ سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم اظهار کرد: ما یک برنامه کلی به نام "طرح حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش" داریم که برنامه‌های ما ذیل این طرح تعریف می‌شود.
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش با توجه به برنامه عمل‌های دفتر حیات وحش سازمان گفت: ما برای گونه‌های مهم کشور حدوداً 21 "برنامه عمل" داریم و در نظر داریم که 20 برنامه عمل دیگر را نیز اجرا کرده که مجموعاً به 21 برنامه عمل می‌رسد.
این برنامه عمل‌ها نقشه راه حفاظت از هرگونه را به ما می‌دهد که این برنامه‌ها نیز نیازمند بودجه است.
ما یکی از متنوع‌ترین کشورهای در خاورمیانه از نظر حیات وحش هستیم و 198 پستاندار، 558 پرنده، 225 خزنده و 22 گونه دوزیست در کشور داریم که 75 گونه از آن‌ها در معرض تهدید هستند!
تنوع زیستی در سازمان 3 دفتر دارد که از این بودجه تنها 12 میلیارد آن به دفتر حفاظت از حیات وحش اختصاص داده شد!
این افزایش طعمه باعث افزایش جمعیت گوشتخواران بزرگ در این مناطق نیز شده است.
دستکاری جمعیت حیات وحش فرآیندی علمی است و در همه جای دنیا دیده می‌شود، ما باید هرس جمعیت حیات وحش داشته باشیم.
سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش خاطرنشان کرد: قطعاً مجلس و دولت هم دغدغه حفظ محیط زیست دارند و امیدواریم که در بودجه سال 1402، محیط زیست نیز در کنار سایر اولویت‌های کشور قرار بگیرد و بودجه بخش حفاظت از حیات وحش اصلاح شود.