خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 16 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

فرماندهی که همت و متوسلیان را پرورش داد/ «غریب» موفق می‌شود؟

مهر | فرهنگی و هنری | جمعه، 04 آذر 1401 - 12:41
گلعلی بابایی نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به تولید پروژه سینمایی «غریب» بر اهمیت ارائه روایت‌هایی از زندگی فرماندهانی همچون شهید محمد بروجردی در سینمای ایران تأکید کرد.
شهيد،بروجردي،فيلم،زندگي،سينمايي،غريب،محمد،بابايي،سازندگان،مخ ...

خلاصه خبر

در صورت به سرانجام رسیدن این پروژه که از محصولات سازمان سینمایی اوج است و با نگاهی به دوره‌ای کوتاه از زندگی و تلاش شهید بروجردی برای ایجاد اتحاد در غرب کشور مقابل دوربین رفته است، طلسم ارائه روایتی تصویری از این شهید شاخص دوران دفاع مقدس خواهد شکست؛ پیش‌تر در گزارشی تجربه‌های ناکام در این زمینه را مرور کرده بودیم.
گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر شناخته‌شده دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز خرسندی از اینکه بالاخره طلسم ساخت فیلمی درباره شهید بروجردی شکسته شده است، گفت: این فیلم سینمایی که بر اساس زندگی شهید محمد بروجردی ساخته می‌شود، لازم است دربرگیرنده ابعاد شخصیتی مهم او مانند منش اخلاقی و ویژگی فرمانده‌پروری باشد؛ چون نمی‌توان با یک فیلم به تمام زوایای زندگی ایشان پرداخت.
او افزود: افرادی همچون احمد متوسلیان، ابراهیم همت، ناصر کاظمی، محسن وزوایی، غلامحسین پیچک، علیرضا موحد دانش، علی‌اصغر رنجبران و… فرماندهان مطرح جنگ هستند که تمامی آنها از دست‌پروده‌های شهید بروجردی به حساب می‌آیند و این اتفاق کمی نبوده است.
به‌عنوان مثال فیلم سینمایی «چ» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا، روایت یک مقطع کوتاه سه روزه از زندگی شهید چمران است؛ اما شخصیت شهید چمران در آن چند روز خلاصه نمی‌شود.
او زندگی پرتلاطم، متنوع و پرحاشیه‌ای داشته است و این تنوع قطعاً در قالب یک فیلم سینمایی قرار نمی‌گیرد و حاتمی‌کیا به نظرش رسید اگر این مقطع از زندگی شهید چمران را در قاب دوربین قرار دهد بهتر خواهد بود.