خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

چهارشنبه، 16 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

اولیانوف: می‌توان چند روزه مذاکرات وین را کامل کرد

مشرق | بین‌الملل | جمعه، 04 آذر 1401 - 11:18
نماینده روسیه در مذاکرات وین با نابهنگام خواندن قطعنامه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس اتمی، گفت موضع تهران در مذاکرات سازنده است اما غربی‌ها به‌جای نهایی‌کردن توافق، قطعنامه تصویب کردند.
مذاكرات،وين،اوليانوف،احياي،آژانس،ايران،قطعنامه،اتمي،ريانووست ...

خلاصه خبر

وی در این‌باره توضیح داد: «قطعنامه [شورای حکام آژانس اتمی] بسیار نابهنگام بود.
این دیپلمات روس با بیان اینکه ایران رویکرد سازنده‌ای در مذاکرات وین دارد، تصریح کرد: «مذاکره‌کنندگان غربی هم از آن مطلع هستند.
اما به جای نهایی‌کردن توافق، یک قطعنامه ارائه می‌کنند که ناگزیر و حداقل به‌طور موقت روند مذاکرات وین را تضعیف می‌کند».
اولیانوف در ادامه با اشتباه خواندن افزودن موضوعات خارج از برجام به مذاکرات وین، گفت که آمریکا با وارد کردن موضوع فروش تسلیحات ایرانی به روسیه در این گفتگوها، اشتباهی بنیادین مرتکب شده است.
این دیپلمات روس با بیان اینکه تقریباً تمام مؤلفه‌های مهم برای تصمیم‌گیری جهت احیای برجام مورد توافق قرار گرفته، ابراز خوش‌بینی کرد که امکان تکمیل مذاکرات وین در چند روز آینده وجود دارد.
تقریباً همه مؤلفه‌های بسته پیشنهادی مورد توافق قرار گرفته‌اند.
اولیانوف در پاسخ به سوالی درباره درخواست گروسی برای سفر تیمی از آژانس اتمی به ایران برای مذاکره، پیش‌بینی کرد که تهران چنین اجازه‌ای را ندهد.
وی در این‌باره اظهار داشت: «هیچ اطمینانی وجود ندارد که ایران پس از قطعنامه شورای حکام، تیم آژانس را قبل از پایان ماه نوامبر برای یک بازدید فنی از پیش برنامه‌ریزی شده به تهران دعوت کند».
این دیپلمات روس ادامه داد: «ایران قصد داشت تا پایان نوامبر از تیم آژانس اتمی دعوت کند تا درباره راهکارهای این مشکل دیرینه [کشف ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در سه سایت اعلام نشده] گفتگو کند.