خبیر‌نیوز | خلاصه خبر

پنجشنبه، 10 آذر 1401
سامانه هوشمند خبیر‌نیوز با استفاده از آخرین فناوری‌های هوش مصنوعی، اخبار را برای شما خلاصه می‌نماید. وقت شما برای ما گران‌بهاست.

نیرو گرفته از موتور جستجوی دانش‌بنیان دیپی (اولین موتور جستجوی مفهومی ایران):

تقاضا برای بازسازی بند زنان موزه قصر/کاشت کلم در زمین کاخ مروارید

مهر | اجتماعی و حوادث | جمعه، 04 آذر 1401 - 10:34
تقاضا برای بازسازی بند زنان زندان قصر، کاشت کاهو در زمین گلف کاخ مروارید، مرمت بخشی از ایوان کریمخانی و افزایش مسیرهای گردشگری کوهستان از جمله خبرهای میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.
گردشگري،كاخ،گلف،زمين،تهران،مجموعه،قصر،گلستان،قرار،مرواريد،با ...

خلاصه خبر

مرمت ستون سنگی ایوان خلوت کریمخانی در کاخ گلستان
در این هفته همچنین مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان از سامان‌دهی عایق رطوبتی بام حجره‌های عمارت بادگیر این مجموعه جهانی خبر داد و گفت: مرمت کاشی‌کاری و ستون سنگی ایوان خلوت کریمخانی نیز به پایان رسید.
آفرین امامی گفت: مجموعه حجره‌های اطراف حیاط اختصاصی عمارت بادگیر، بخشی از فضاهای با ارزش به حساب می‌آیند که به لحاظ معماری، نیمه پوشیده محسوب می‌شود.
مدیر کاخ گلستان ادامه داد: براین اساس به دلیل نقص و آسیب جدی در پوشش بام این حجره‌ها، در معرض رطوبت و بارش قرار گرفتن تزئینات داخلی این فضاها و قدیمی بودن ساختار و لایه‌بندی بام و علاوه بر آن عایق‌بندی نامناسب، عملیات مرمتی شامل برچیدن اندودهای آسیب دیده، عایق‌بندی و آجر فرش بام با روش سنتی در این بخش از کاخ گلستان طراحی و اجرا شد.
امامی ادامه داد: مرمت و استحکام‌بخشی تزئینات کاشی‌کاری در نمای دیوار، بنا و طاق نماهای محوطه کاخ گلستان و جبهه شرقی بنای عمارت خلوت کریمخانی که فضای نیمه باز به شمار می‌آید، نیز انجام شده است.
ویدا توحدی اظهار کرد: نخستین دوره این نشست با عنوان «کارگاه آموزشی کارشناسی آثار صنایع‌دستی» بر اساس شاخص‌ها و معیارهای سه‌برنامه «داوری مُهر اصالت ملی و بین‌المللی» «جشنواره‌های ترویجی» و «انتخاب آثار فاخر» یکشنبه ۲۹ آبان در عمارت تاریخی کوشک برگزار می‌شود.
بند زنان موزه قصر تهران بازسازی شود
مدیر مجموعه باغ موزه قصر تهران از مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی، خواستار استفاده از ظرفیت این مجموعه برای بازسازی بند زنان زندان قصر شد.
حسین ساری مدیرعامل صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستبافت و احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی در این دیدار با اشاره به لزوم حفظ موزه قصر به عنوان یکی از میراث‌فرهنگی و ملی ارزشمند تهران، بر اهمیت محتواسازی و تولید محتواهای متنوع تاکید کرد.
ناصر قاسمی مدیر مجموعه باغ موزه قصر نیز در این نشست با اشاره به نیاز و لزوم همراهی وزارت میراث‌فرهنگی در خصوص تقویت بخش موزه‌ای زندان تصریح کرد: لازم است برای تقویت بخش موزه‌ای باغ موزه قصر از ظرفیت وزارت میراث‌فرهنگی و خصوصاً اداره‌کل موزه‌ها استفاده کنیم.